Jedynie prawda jest ciekawa


Franciszek ogłosił nowych świętych

23.11.2014

6 osób, w tym 2 z Indii zostało dziś kanonizowane przez Ojca Świętego.

Z udziałem tysięcy wiernych podczas pontyfikalnej Mszy św. na Placu św. Piotra w niedzielę 23 listopada Franciszek ogłosił świętymi sześcioro błogosławionych. W gronie tym jest czterech Włochów i dwie osoby z Indii, w tym jedna kobieta. „Zbawienie zaczyna się nie od wyznania królewskiej godności Chrystusa, ale od naśladowania dzieł miłosierdzia, przez które urzeczywistnił On królestwo Boże” - powiedział papież w homilii, nawiązując do obchodzonej dzisiaj uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

"Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia wiary katolickiej i wzrostu życia chrześcijańskiego, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie orzekamy i stwierdzamy, że błogosławieni: Jan Antoni Farina, Cyriak Eliasz Chavara od Świętej Rodziny, Ludwik z Casorii, Mikołaj z Longobardi, Eufrazja od Świętego Serca i Amat Ronconi są świętymi i wpisujemy ich do katalogu świętych, polecając, aby odbierali oni cześć jako święci w całym Kościele. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen" - powiedział Ojciec Święty, wygłaszając formułę kanonizacyjną.

Wcześniej prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato, w towarzystwie postulatorów, poprosił papieża, aby przystąpiono do kanonizacji, a następnie przedstawił pokrótce życiorysy przyszłych świętych.

Włoch Jan Antoni Farina (1803-88) był jednym z najwybitniejszych biskupów włoskich XIX w., wielkim społecznikiem oraz założycielem Zgromadzenia Sióstr Nauczycielek od św. Doroty – Córek Najświętszych Serc.

Hindus Cyriak Eliasz Chavara od Świętej Rodziny (1805-71) był zakonnikiem, członkiem katolickiego Kościoła syreomalabarskiego, autorem dzieł duchowych, liturgicznych i poetyckich oraz założycielem karmelitańskich zgromadzeń zakonnych -męskiego i żeńskiego.

Włoch Ludwik z Casorii (Arcangelo Palmentieri; 1814-85) był franciszkaninem, założycielem dwóch zgromadzeń zakonnych, działaczem oświatowym i społecznym. Zakładał szkoły, schroniska, konwikty, hospicja, kasy zapomogowo-pożyczkowe, czasopisma, drukarnie, zespoły muzyczne.

Włoch Mikołaj z Longobardi (Giovanni Battista Clemente Saggio; 1650-1709) był zakonnikiem, minimistą i mistykiem.

Hinduska Eufrazja (Rose) Eluvathingal od Świętego Serca (1877-1952) również z katolickiego Kościoła syromalabarskiego była zakonnicą ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Góry Karmel i mistyczką.

Włoch Amat Ronconi (ok. 1226-1292) był tercjarzem franciszkańskim, ascetą i mistykiem.

Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych papież odczytał formułę kanonizacyjną. Przy wtórze Psalmu 23 na ołtarz wniesiono relikwie nowych świętych.

"Ojcze Święty, w imieniu całego Kościoła dziękuję Waszej Świątobliwości za tę proklamację i jak najpokorniej proszę, aby Wasza Świątobliwość polecił wydać List Apostolski o dokonanej kanonizacji" - powiedział kard. Amato, dziękując za kanonizację. "Tak zarządzamy" - odpowiedział Franciszek.

Na frontonie bazyliki św. Piotra znajdowały się portrety sześciorga nowych świętych.

W homilii, nawiązując do dzisiejszych czytań liturgicznych, Ojciec Święty podkreślił, że Pan Jezus urzeczywistnił Królestwo Boże przez bliskość i czułość względem nas. Jako Dobry Pasterz pragnie On odszukać owcę zabłąkaną, sprowadzić ją z powrotem, opatruje skaleczoną, umacnia chorą, a tłustą i mocną ochrania. „A ci, którzy są powołani w Kościele, by być pasterzami, nie mogą odbiegać od tego wzoru, jeśli nie chcą stać się najemnikami. Pod tym względem lud Boży ma nieomylny węch, rozpoznając dobrych pasterzy i odróżniając ich od najemników” - zaznaczył Franciszek.

Dodał, że czas Królestwa Chrystusa jest długim okresem poddania wszystkiego Synowi i przekazania wszystkiego Ojcu. Podkreślił, iż czytany dzisiaj fragment 25. rozdziału Ewangelii św. Mateusza wskazuje regułę życia, według której będziemy sądzeni - bliskość i czułość. „Zbawienie zaczyna się nie od wyznania królewskiej godności Chrystusa, ale od naśladowania dzieł miłosierdzia, przez które urzeczywistnił On Królestwo Boże. Ten, kto je wypełnia, pokazuje, że przyjął królestwo Jezusa, bo uczynił w swoim sercu miejsce dla miłości Boga” - stwierdził Ojciec Święty.

Przypomniał następnie, że u kresu życia będziemy sądzeni z miłości, bliskości i czułości wobec naszych braci. Od tego będzie zależało, czy wejdziemy do królestwa Boga czy nie i po której stronie będziemy umieszczeni. „Jezus swoim zwycięstwem otworzył nam swe królestwo, ale od każdego z nas zależy, czy do niego wejdziemy, począwszy już od tego życia, stając się konkretnie bliskim wobec brata proszącego o chleb, odzienie, gościnność, solidarność. A jeśli naprawdę będziemy miłowali tego brata lub siostrę, będziemy pobudzeni, by dzielić się z nim lub z nią tym, co jest najcenniejsze, to znaczy samym Jezusem i Jego Ewangelią”- stwierdził Franciszek.

Nawiązując do postaci nowych świętych, którzy w swoim środowisku służyli Królestwu Bożemu, Ojciec Święty zaznaczył, iż każdy z nich w niezwykle twórczy sposób odpowiedział na przykazanie miłowania Boga i bliźniego. „Poświęcili się bez reszty służbie ostatnich, pomagając potrzebującym, chorym, osobom starszym, pielgrzymom. Ich szczególne umiłowanie maluczkich i ubogich było odblaskiem i miarą bezwarunkowej miłości Boga. Rzeczywiście szukali i odkryli miłość w mocnej i osobowej relacji z Bogiem, z której wyzwala się prawdziwa miłość bliźniego” - powiedział papież.

Na zakończenie zachęcił, aby nowi święci swoim przykładem i wstawiennictwem wypraszali nam coraz większą radość podążania drogą Ewangelii i postanowienie, by ją obrać jako kompas naszego życia.

W Modlitwie Wiernych zwracano się z prośbami do Boga w pięciu językach: malajalam z Indii, hiszpańskim, ukraińskim, portugalskim i chińskim.

Pierwsze wezwanie odmówiono w języku malajalam, używanym w połudnowoindyjskim stanie Kerala, skąd pochodziły dwie kanonizowane dzisiaj osoby: Cyriak Eliasz Chavara od Świętej Rodziny i Eufrazja Eluvathingal od Świętego Serca. „Panie Jezu, Ty przyoblekasz w swą łaskę Kościół: niech jego pasterze i wierni wzrastają z entuzjazmem i radością w świętości” – brzmiał tekst modlitwy w tym języku.

Po hiszpańsku wierni modlili się, aby „Królestwo Pana Jezusa dotarło do wszystkich serc i aby ludzkość odnalazła w Nim źródło i uwieńczenie prawdziwego życia”. „Panie Jezu, nawróć grzeszników swoim miłosierdziem i niech ci, którzy czynią zło, odkryją piękno przebaczenia i miłości braterskiej” – proszono po ukraińsku. W języku portugalskim modlono się, aby „Pan Jezus pocieszył swoją obecnością strapionych i wszystkich biednych, chorych a osoby opuszczone niech doświadczą radości przyjaznego spojrzenia”.

I wreszcie modlitwa w języku chińskim była prośbą o to, aby „Pan Jezus posłał licznych robotników na swoje żniwa oraz aby nigdy nie zabrakło głosicieli Ewangelii i świętych sług Ołtarza”.

Przed modlitwą Anioł Pański Franciszek pozdrowił wszystkich, którzy przybyli do Rzymu, aby oddać hołd nowym świętym, zwłaszcza oficjalne delegacje z Włoch i Indii. "Niech przykład czterech włoskich świętych, urodzonych w prowincjach Vicenza, Neapol, Cosenza i Rimini, pomoże umiłowanemu narodowi włoskiemu ożywić ducha współpracy i zgody dla dobra wspólnego i spoglądać z nadzieją w przyszłość, ufając w bliskość Boga, który nigdy nas nie opuszcza, nawet w chwilach trudnych" - powiedział papież.

Do pielgrzymów z Indii powiedział: "Niech przez wstawiennictwo dwojga świętych pochodzących z Kerali w Indii - wspaniałej ziemi wiary, powołań kapłańskich i zakonnych, Pan udzieli jakże dzielnemu Kościołowi w Indiach nowego impulsu misyjnego, aby, czerpiąc natchnienie z ich przykładu zgody i pojednania, chrześcijanie Indii kroczyli nadal drogą solidarności i braterskiego współżycia".

Była to druga tego rodzaju uroczystość w tym roku po kanonizacji 27 kwietnia papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Ponadto 3 kwietnia Ojciec Święty dokonał tzw. kanonizacji równoważnej, włączając do grona świętych 3 osoby.

tk/KAI

fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 2. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 3. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook