Jedynie prawda jest ciekawa


Franciszek: nie można negować globalnego ocieplenia

16.11.2017
Papiez16112017
Franciszek: nie można negować globalnego ocieplenia

Nie można dłużej negować faktu globalnego ocieplenia - napisał papież Franciszek w liście, odczytanym podczas konferencji klimatycznej w Bonn. Przestrzegł przed "niegodziwymi" postawami w kwestiach klimatu, wymieniając wśród nich obojętność.

W rozpowszechnionym w czwartek przez Watykan przesłaniu do premiera Fidżi Franka Bainimaramy, przewodniczącego 23. sesji konferencji w Bonn, papież podkreślił: "Musimy unikać czterech niegodziwych postaw, które z pewnością nie pomagają uczciwym poszukiwaniom i szczeremu, produktywnemu dialogowi na temat przyszłości naszej planety". Jako postawy te wskazał: "negowanie problemu, obojętność, wygodną rezygnację i ślepą wiarę w rozwiązania techniczne".

Nawiązując do obrad, których celem jest opracowanie reguł i mechanizmów realizacji paryskiego porozumienia klimatycznego, Franciszek zaznaczył, że konieczne jest "zachowanie woli współpracy".

- Pragnę powtórzyć naglącą zachętę do odnowienia dialogu o tym, jak budujemy przyszłość planety - dodał.

Apelując o zjednoczenie wysiłków, zauważył: "Wyzwania środowiskowe, jakie przed nami stoją i ich ludzkie korzenie dotyczą i dotykają nas wszystkich".

- Niestety wiele wysiłków na rzecz znalezienia konkretnych rozwiązań kryzysu ekologicznego zostało zmarnowanych - ocenił Franciszek.

Wyraził przekonanie, że "historyczne porozumienie paryskie" wskazuje "jasną drogę przemian w kierunku modelu rozwoju gospodarczego, opartego na niskim lub zerowym wykorzystaniu węgla i zachęca do solidarności, kładąc nacisk na silne związki istniejące między walką ze zmianami klimatycznymi i z ubóstwem".

Papież zaapelował o większe zaangażowanie ze strony poszczególnych krajów w obliczu kryzysu klimatycznego. Niektóre z nich, dodał, powinny objąć "przewodnią rolę w procesie przemian, mając na sercu potrzeby najsłabszej ludności".

- Nie można ograniczać się wyłącznie do wymiaru ekonomicznego i technologicznego; rozwiązania techniczne są konieczne, ale niewystarczające. Niezbędne i obowiązkowe jest także uważne branie pod uwagę aspektów i przyczyn etycznych i społecznych -
napisał Franciszek.

Zaapelował o uważną edukację i nowy styl życia pod znakiem "integralnej ekologii". Konieczna jest zdaniem papieża "odpowiedzialna świadomość" w podejściu do wspólnego domu, jakim jest środowisko naturalne.

Franciszek wezwał do przyspieszenia podejmowania "naprawdę skutecznych decyzji", by zwalczać zmiany klimatyczne.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 3. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 4. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 5. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 6. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 7. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 8. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook