Jedynie prawda jest ciekawa


Franciszek: "Można stać po stronie grobu albo po stronie Jezusa"

02.04.2017

Papież Franciszek powiedział, że nigdy nie można dać się "uwięzić przez pesymizm" i "ruiny życia". Mówił o tym podczas mszy w mieście Carpi we włoskim regionie Emilia Romania w niedzielę. Papież odwiedza tam tereny zniszczone w trzęsieniu ziemi w 2012 roku.

We mszy w Carpi uczestniczyło około 70 tysięcy wiernych. W homilii wygłoszonej na placu w mieście Franciszek podkreślił, że Jezus daje wzór, jak zachowywać się w obliczu cierpienia. "Nie ucieka przed cierpieniem, które należy do życia, ale nie pozwala się uwięzić przez pesymizm" - dodał. "Można stać po stronie grobu albo po stronie Jezusa" - zauważył Franciszek. Następnie dodał: "Są tacy, którzy zamykają się w smutku, i tacy, którzy otwierają się na nadzieję". Zwracając się do mieszkańców terenów dotkniętych przez trzęsienie ziemi, papież zaznaczył: "Są tacy, którzy pozostają w pułapce ruin życia, i tacy, jak wy, którzy z Bożą pomocą podnoszą gruzy i odbudowują z cierpliwą nadzieją". 

Franciszek zachęcał: "Nie pozwólmy dać się uwięzić przez pokusę pozostania samymi i nieufnymi, by opłakiwać to, co nam się przydarzyło". "Nie ulegajmy daremnej i nieskutecznej logice strachu, powtarzania z rezygnacją, że wszystko idzie źle i nic nie jest już tak, jak kiedyś. To jest atmosfera grobu" - powiedział. Papież apelował o to, by "wydostać się z zastoju smutku bez nadziei" i "rozwiązać bandaże strachu, które uniemożliwiają marsz". Wskazał: "Jezus mówi nam wszystkim: +Nie lękajcie się+". Na zakończenie mszy papież modlił się za ofiary powodzi i lawin błotnych w Kolumbii, w których zginęło ponad 250 osób, a około 200 jest zaginionych. Następnie Franciszek oświadczył: "Śledzę z wielkim zaniepokojeniem to, co dzieje w Wenezueli i Paragwaju". 

Tak odniósł się do niepokojów w obu tych krajach: politycznych napięć i protestów w Wenezueli i gwałtownych starć w Paragwaju. "Modlę się za ich ludność, tak bardzo mi drogą i zachęcam wszystkich, by wytrwali niestrudzenie i unikając wszelkiej przemocy w poszukiwaniach rozwiązań politycznych" - dodał papież. Zaapelował także o pokój i położenie kresu nienawiści i przemocy w Demokratycznej Republice Konga.

kk/PAP

[fot. EPA/PAP]

Warto poczytać

 1. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 2. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 3. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 4. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 5. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 6. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook