Jedynie prawda jest ciekawa


Franciszek: Kościół nie zabiega o kibiców

18.11.2016

Papież Franciszek powiedział włoskiemu dziennikowi katolickiemu "Avvenire", że "Kościół nie jest drużyną piłkarską, która zabiega o kibiców". Zapewnił również, że kierowane pod jego adresem słowa krytyki "nie spędzają mu snu z powiek".

W rozmowie z gazetą włoskiego episkopatu papież podkreślił, nawiązując do polemik, do jakich dochodzi w Kościele, że kiedy krytyce nie towarzyszy "zły duch" pomaga ona we wspólnym podążaniu.

"Innym razem widzi się natychmiast, że krytyka kierowana jest po to, by usprawiedliwić już zajęte stanowisko, nie jest uczciwa, używana w złym duchu, by wzniecać podziały" - oświadczył Franciszek. Była to reakcja na słowa krytyki pod jego adresem, że "protestantyzuje" Kościół poprzez zacieśnienie więzi na przykład z luteranami i udział w uroczystościach z okazji 500-lecia Reformacji.

Przypomina się, że papież został niedawno ostro skrytykowany przez czterech konserwatywnych kardynałów, domagających się, aby wyjaśnił dokładnie swoje stanowisko w sprawie komunii dla osób rozwiedzionych w nowych związkach. Purpuraci na czele z kard. Raymondem Leo Burke'em wystosowali do papieża list protestacyjny, gdyż twierdzą, że papieska adhortacja "Amoris laetitia", wydana po synodach na temat rodziny, wywołała chaos wśród wiernych i podważyła zasady nauczania Kościoła.

"Niektórzy - ocenił papież - dalej nie rozumieją, mówią, że coś jest albo białe, albo czarne".

Franciszek zauważył także w tym kontekście, że według historyków potrzeba wieku na to, aby Kościół dobrze przyjął nauczanie Soboru Watykańskiego. "Jesteśmy w połowie" - dodał.

Oznajmił także, że Kościół istnieje tylko "jako narzędzie przekazywania ludziom miłosiernego planu Boga".

Podsumowując kończący się w niedzielę Rok Miłosierdzia papież wyraził nadzieję, że wielu ludzi poczuło się kochanych przez Boga. Miłosierdzie, wskazał, prowadzi do przebaczenia.

"Lubię myśleć o tym, że Wszechmogący ma złą pamięć. Kiedy ci przebaczy, zapomina. Dlatego jest szczęśliwy, gdy przebacza" - powiedział.

Papież wyznał, że nie sporządził żadnego konkretnego planu na Rok Święty.

"Wciąż uważam, że rakiem w Kościele jest wychwalanie się nawzajem" - wyznał papież. Następnie ocenił: "Jeśli ktoś jest w Kościele dlatego, że środowisko to kultywuje i podsyca jego sławę i dominację oraz jego własną afirmację, to cierpi na chorobę duchową, uważa, że Kościół to samowystarczalna rzeczywistość, gdzie wszystko porusza się zgodnie z logiką ambicji i władzy".

Franciszek podkreślił, że Marcin Luter odrzucił wizerunek Kościoła "jako organizacji, która mogła iść naprzód obywając się bez łaski Boga i uważając ją za posiadany pewnik, z góry zagwarantowany".

"Ta pokusa budowy Kościoła odwołującego się do samego siebie, która prowadzi do przeciwieństw i zatem do podziałów, zawsze powraca" - oznajmił papież w wywiadzie dla "Avvenire".

wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/GIORGIO ONORATI]

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook