Jedynie prawda jest ciekawa


„Financial Times” boi się kolejnego zwycięstwa prawicy

01.12.2016

Zbliżające się powtórne wybory prezydenckie w Austrii, w których duże szanse ma populistyczno-prawicowy kandydat Norbert Hofer, powinny być dzwonkiem alarmowym dla polityków głównego nurtu w Europie - komentuje w czwartek „Financial Times”.

„Podobnie jak Donald Trump w USA i zwolennicy Brexitu w Wielkiej Brytanii, Hofer dobrze wykorzystał falę niezadowolenia z establishmentu. W Austrii jest to na tyle wyraźne, że żadna z dwóch tradycyjnie dominujących partii centrowych nie weźmie udziału w wyborach; ich wspólny wynik w pierwszej turze wyniósł poniżej 50 proc.” - zaznacza brytyjski dziennik w komentarzu redakcyjnym.

Zauważa, że Norbert Hofer, kandydat Austriackiej Partii Wolności (FPOe), podobnie jak przywódczyni francuskiego Frontu Narodowego, Marine Le Pen, „pracował nad nadaniem bardziej akceptowalnego wizerunku partii, która łączy antyimigracyjny, islamofobiczny i eurosceptyczny przekaz z bardziej skłaniającym się ku lewicy stanowiskiem w kwestiach socjalnych”.

„Ta eklektyczna mieszanka umożliwiła mu przyciągnięcie głosów zarówno z lewej, jak i prawej strony, jak dzieje się wszędzie w przypadku populistów” - podkreśla „FT”.

W opinii londyńskiej gazety Austria, z ludnością 8,5 mln, nie jest pierwszoplanowym graczem i UE przetrzyma wstrząs spowodowany zwycięstwem w tym kraju skrajnej prawicy, inaczej niż może być w razie wygranej Frontu Narodowego we Francji w maju 2017 roku.

„Niemniej wzrost znaczenia Partii Wolności jest ostrzeżeniem dla polityków na całym kontynencie jeśli chodzi o stopień załamania tradycyjnych modeli głosowania i zagrożenia dla liberalnych wartości” - alarmuje „FT”. Jak dodaje, austriackie głosowanie stanowi także „pierwszy sprawdzian tego, czy zwycięstwo Trumpa w USA i triumf eurosceptyków w Wielkiej Brytanii będą stanowić impuls dla większego sukcesu populistów, czy też raczej zmobilizują centrystów i lewicę do powstrzymania ich wzrostu”.


„FT” pisze, że Hofer może ostatecznie nie wygrać wyborów i przypomina, że w maju, w drugiej turze, której powtórzenie nakazał Trybunał Konstytucyjny, przegrał różnicą niespełna 31 tys. głosów z popieranym przez polityczną lewicę byłym przywódcą Zielonych Alexandrem Van der Bellenem.

„Hofer nie usunie się jednak na bok. Partia Wolności ma ważniejszy cel: wygraną w następnych wyborach parlamentarnych i zajęcie pozycji głównej partii w rządzie” - ostrzega dziennik.

„Financial Times” przyznaje, że w najbliższych miesiącach siła populistów będzie w Europie poddawana kolejnym sprawdzianom i dlatego „polityczny mainstream” musi pilnie wyciągnąć wnioski z rozkwitu populistycznych tendencji.

gah/PAP

[fot. Financial Times/flickr.com/CC/Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 2. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 3. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 4. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 5. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 6. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 7. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 8. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook