Jedynie prawda jest ciekawa


Fillon ulubieńcem Kremla?

28.11.2016

Nie przeceniając możliwości i chęci Francois Fillona do „służenia interesom” Rosji, trzeba przyznać, że prezydent Władimir Putin nie mógł zyskać bliższego sobie kandydata - komentuje poniedziałkowa „Nowaja Gazieta” wynik prawyborów na francuskiej prawicy.

„Przede wszystkim są oni sobie bardzo bliscy ideologicznie: obaj są ultraliberałami i obrońcami 'wielkich pieniędzy' w gospodarce, a ultrakonserwatystami w kwestiach 'życia społecznego'. Po drugie, z żadnym z francuskich polityków rosyjski przywódca nie miał i nie ma takich relacji, jak z Fillonem” - pisze ta niezależna gazeta.

Gazeta przypomina, że Fillon opowiada się za zniesieniem sankcji wobec Rosji oraz uznaniem Krymu za rosyjskie terytorium. Zdaniem gazety były premier Francji „z entuzjazmem akceptuje działania Putina w Syrii i potępia politykę (obecnego prezydenta Francois) Hollande’a wobec Moskwy; jak gdyby to Hollande zaczął wojnę w Europie i nie próbował już od dwóch i pół roku prowadzić z Putinem negocjacji pokojowych”.

Jako premier Francji Fillon w 2008 roku był pierwszym z zachodnich przywódców, który otwarcie wystąpił przeciw zaoferowaniu Ukrainie i Gruzji Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO - przypomina „Nowaja Gazieta”.

Jej komentator ocenia, że „niemal wszystkie” wypowiedzi Fillona o Ukrainie, Syrii czy samym Putinie „mógłby bez obaw wygłosić publicznie którykolwiek z rosyjskich ‘patriotów państwowców’”.

Wiele osób z otoczenia Fillona to - zdaniem „Nowej Gaziety” - „przyjaźnie nastawieni wobec Moskwy” politycy. Wśród nich gazeta wymienia Igora Mitrofanoffa, bliskiego współpracownika Fillona i ojca chrzestnego jednego z jego synów. Jako „starego przyjaciela i doradcę Fillona” gazeta określa Jeana de Boishue’a, przewodniczącego stowarzyszenia La Maison Russe (Rosyjski Dom) w Sainte-Genevieve-des-Bois. Oficjalna przedstawicielka sztabu Fillona, deputowana Valerie Boyer, weszła w skład delegacji, która w marcu spotkała się z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem - przypomina rosyjska gazeta. Boyer postulowała też konieczność zniesienia sankcji wobec Rosji.

Ponadto - zdaniem „Nowej Gaziety” - „do obozu Fillona po jego zwycięstwie przejdą wszyscy inni zagorzali 'rusofile' z partii Republikanie, przede wszystkim ze sztabu (byłego prezydenta) Nicolasa Sarkozy’ego”.

Powołując się na francuskie media, „Nowaja Gazieta” pisze, że Fillon, gdy stał na czele rządu, nie chciał przyjmować szefa międzyparlamentarnej grupy francusko-rosyjskiej Herve Maritona, „bo ten aktywnie występował w obronie więzionego (byłego szefa koncernu Jukos) Michaiła Chodorkowskiego”.

Zarówno Fillon, jak i szefowa Fontu Narodowego Marine Le Pen mają dzisiaj poważne szanse na prezydenturę - ocenia „Nowaja Gazieta”. Wskazuje, że Le Pen kilka ostatnich lat poświęciła na budowanie nowego, bardziej cywilizowanego wizerunku swojej skrajnie prawicowej partii, „by w rezultacie zyskać jako przeciwnika bardziej wyrafinowanego ‘tradycjonalistę’ Fillona, który mówi o tym samym: ‘ojczyźnie, rodzinie, odwiecznych wartościach i wojnie z islamizmem’, tyle że bardziej ‘cywilizowanym’ językiem” - zauważa rosyjska gazeta.

Francois Fillon wygrał w niedzielę drugą turę prawyborów francuskiej prawicy, zdobywając blisko 70 proc. głosów. Jego wygrana oznacza, że będzie kandydatem prawicowej partii Republikanie w wyborach prezydenckich w 2017 roku.

gah/PAP

[fot. PAP/EPA/YOAN VALAT]


Warto poczytać

 1. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 2. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 3. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 4. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 5. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 6. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook