Jedynie prawda jest ciekawa


Fiasko misji Bersaniego

28.03.2013

Przywódca centrolewicowej włoskiej Partii Demokratycznej Pier Luigi Bersani poinformował prezydenta Giorgio Napolitano, że nie otrzymał gwarancji poparcia obu izb parlamentu dla jego ewentualnego rządu.


Teraz do prezydenta należy inicjatywa w sprawie rozwiązania politycznego pata, do jakiego doszło w rezultacie wyborów pod koniec lutego. 

Pałac Prezydencki ogłosił, że Napolitano przystąpi do całodniowych konsultacji ze wszystkimi siłami w parlamencie w piątek przed południem. Po spotkaniu z szefem państwa Bersani powiedział, że przedstawił mu trudności, jakie pojawiły się w trakcie jego blisko tygodniowych rozmów. Powiadomił go o też postawionych warunkach, które uznał za "nie do przyjęcia", oraz o napotkanych "przeszkodach". Tym samym potwierdziły się przypuszczenia, że liderowi centrolewicy nie uda się przekonać centroprawicy oraz populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd do udzielenia poparcia gabinetowi, jaki miałby stworzyć.

Centroprawica byłego premiera Silvio Berlusconiego, która w lutowych wyborach zajęła drugie miejsce po Partii Demokratycznej (PD), proponowała jej wspólne utworzenie rządu. Lud Wolności wyrażał gotowość poparcia ewentualnego rządu Bersaniego pod warunkiem, że wicepremierem zostanie sekretarz generalny partii Berlusconiego, Angelino Alfano. Przywódca PD taką ewentualność odrzucił. Z kolei Ruch Pięciu Gwiazd komika Beppe Grillo kategorycznie wykluczył możliwość poparcia jakiegokolwiek gabinetu utworzonego przez centrolewicę przy udziale centroprawicy lub bez niej. Ruch ten, debiutujący w parlamencie, stawia sobie za cel doprowadzenie do rozbicia obecnych, całkowicie skompromitowanych jego zdaniem partii politycznych. 

Na kilka godzin przed spotkaniem Bersaniego z prezydentem Grillo oświadczył, że Włochy mogą funkcjonować bez rządu. "Mają bowiem parlament, który może działać, by zmienić kraj" - powiedział. Innego zdania jest przewodniczący Senatu Pietro Grasso, który powiedział: "Ten kraj potrzebuje rządu za wszelką cenę". Obecny polityczny pat to rezultat wyborów, po których centrolewica ma zdecydowaną większość tylko w Izbie Deputowanych. W Senacie liczba mandatów centrolewicy i centroprawicy jest niemal jednakowa. Partia Demokratyczna w wydanym komunikacie wyjaśniła, że wynik rozmów przedstawiony prezydentowi nie oznacza, że Pier Luigi Bersani zrezygnował z powierzonej mu misji.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 2. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 3. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 4. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 5. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 6. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 7. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 8. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook