Jedynie prawda jest ciekawa


Fenomen Solidarności w Chicago

15.11.2011

Jest to wystawa specjalnie przygotowana dla odbiorcy zagranicznego. Staramy się przypominać światu, jak wielkie znaczenie, nie tylko dla Polski, ale dla całego świata miał ruch Solidarności - powiedział w Chicago Łukasz Kamiński o ekspozycji "Fenomen Solidarności. Migawki z dziejów Polski, 1980-1981".

Prezes IPN dodał, że wystawa ukazująca wydarzenia, które doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność", była w sierpniu i wrześniu prezentowana w Woodrow Wilson Center w Waszyngtonie i na Columbia University w Nowym Jorku.

Ekspozycja została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN na 30. rocznicę utworzenia NSZZ "Solidarność". Kamiński, który opracował scenariusz wystawy, powiedział, że jest ona przede wszystkim adresowana do młodej generacji odbiorców, a także tych niezorientowanych w historii
Polski.

- Staraliśmy się przez symboliczne ujęcia, przez dobór bardzo charakterystycznych zdjęć, kluczowych haseł, takich jak godność, nadzieja, entuzjazm, przypomnieć, czym był ruch Solidarność. Mam nadzieję, że niektórzy widzowie naszej wystawy zechcą sięgnąć głębiej do innych źródeł, książek, opracowań czy poszukać czegoś w internecie. Takie było założenie tej wystawy, że ma ona zaciekawić, zaintrygować, natomiast w ten sposób nie można przekazać całej wiedzy o tak niezwykłym fenomenie, jakim była Solidarność - powiedział PAP Kamiński.

Prezentacja wystawy w Chicago jest możliwa dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z Konsulatem Generalnym RP w Chicago. Będzie można ją oglądać na Northeastern Illinois University do 28 listopada. Zdaniem prezesa IPN wybór tej uczelni nie był przypadkowy. W maju 2009 r. jednemu z budynków na kampusie NEIU nadano imię Lecha Wałęsy. Zresztą sam były prezydent brał w udział w tej uroczystości połączonej z obchodami 20. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r.

- Ta uczelnia łączy w sobie dwie zalety: z jednej strony jest żywym i aktywnym ośrodkiem naukowym, ale z drugiej strony leży w sercu dużej społeczności  polskiej, co niewątpliwie sprzyja zainteresowaniu polską historią i co zapewne przyczyniło się do bardzo dużej życzliwości władz uniwersytetu, za  którą jesteśmy niezwykle wdzięczni - podkreślił Kamiński.


Przed uroczystym otwarciem wystawy prezes IPN spotkał się w Konsulacie Generalnym RP z polonijnymi przedstawicielami środowisk kombatantów.

Jak ocenił prezes IPN, największe zainteresowanie i emocje wśród Polonii budzą kwestie lustracyjne i zawartość archiwów Instytutu Pamięci Narodowej. Kamiński zachęcał, by zainteresowani "spróbowali sami zmierzyć się z tematem". Przypomniał, że każdy ma prawo złożyć wniosek, by sprawdzić, czy na
jego temat istnieją jakieś materiały.

We wtorek Kamiński weźmie udział w spotkaniu z polonijnymi nauczycielami, w tym z przedstawicielami Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce.

- Jest to dla mnie bardzo ważne spotkanie(...) Instytut Pamięci Narodowej organizuje co roku specjalną szkołę dla nauczycieli polonijnych, podczas której staramy się prezentować nowoczesne metody nauczania i wyposażać nauczycieli także w różne pomoce dydaktyczne - powiedział Kamiński.

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane gry edukacyjne przygotowane przez Biuro Edukacji Publicznej IPN.

PAP
[fot. ipn.gov.pl]

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po terytorium Państwa Islamskiego by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook