Jedynie prawda jest ciekawa


Fabryka broni chemicznej w rękach fanatyków

09.07.2014

Ponad 2 tysiące rakiet i niebezpieczne substancje chemiczne znajdują się w rękach dżihadystów w Iraku. Radykałowie przejęli kontrolę nad dawną fabryką broni chemicznej. Doniesienia są niepokojące.

Sunniccy dżihadyści zdobyli dawną iracką fabrykę broni chemicznej, na terenie której znajduje się skład starych pocisków rakietowych z gazami bojowymi. ONZ i USA uspokajają, że broń nie nadaje się do wykorzystanie - podała agencja Associated Press.

W liście wysłanym we wtorek do ONZ rząd w Bagdadzie informuje, że na terenie fabryki w Musannie położonej na północny zachód od Bagdadu znajduje się około 2,5 tys. pocisków rakietowych. Ich głowice bojowe były wypełniane w latach 80. gazami bojowymi, w tym sarinem. W piśmie skierowanym do ONZ irackie władze relacjonują, że dawna fabryka została zdobyta przez "uzbrojone grupy terrorystyczne" 11 czerwca.

Odnosząc się do doniesień rządu w Bagdadzie ONZ i Stany Zjednoczone uspokajają, że broń nie nadaje się do wykorzystania i nie powinna stanowić zagrożenia. Zwracają uwagę, że pociski z sarinem były "niskiej jakości" i "uległy degradacji w ciągu wielu lat przechowywania w niewłaściwych warunkach". Dodatkowo zwrócono uwagę, że głowice były przeznaczone do zniszczenia. Jednocześnie ONZ twierdzi, że w trakcie utylizacji gazów bojowych pozostają pewne ilości cyjanku, który nadal stanowi duże zagrożenie.

Ambasador Iraku przy ONZ Mohammed Ali Alhakim powiedział, że w związku z zajęciem przez rebeliantów dawnej fabryki władze w Bagdadzie nie będą mogły "wypełnić swoich zobowiązań i zniszczyć broni (chemicznej)". Zapewnił, że proces usuwania pozostałości broni masowego rażenia zostanie wznowiony w chwili, kiedy warunki bezpieczeństwa na to pozwolą.

Fabryka w Musannie była głównym miejscem produkcji broni chemicznej w Iraku. Po zakończeniu pierwszej wojny w Zatoce Perskiej pracowali tam inspektorzy z ONZ, których zadaniem była eliminacja arsenału chemicznego. Pracownicy ONZ opuścili fabrykę przed amerykańską inwazją na Irak z 2003 roku. 

Od około miesiąca trwa na północy i zachodzie Iraku ofensywa sunnickich dżihadystów z Państwa Islamskiego. Dążą oni do obalenia rządu w Bagdadzie, a niedawno ogłosili utworzenie kalifatu na zdobytych terenach w Syrii i Iraku.

TK,PAP
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 3. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 4. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 5. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 6. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 7. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 8. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook