Jedynie prawda jest ciekawa


Ewakuacja Aleppo została wstrzymana

16.12.2016

Ewakuacja tysięcy cywilów i rebeliantów z ostatnich dzielnic Aleppo, które są w rękach opozycyjnych bojowników, została w piątek zawieszona - podały syryjskie źródła. Rosja twierdzi, że operacja się zakończyła i że siły syryjskie zajęły wschodnią część miasta.

Nie jest jasne, czy ewakuacja, która rozpoczęła się w czwartek, została tylko wstrzymana czy całkowicie zakończona. Przedstawiciel syryjskich władz, który nadzoruje te działania, oświadczył, że zostały one zawieszone "z powodu utrudnień".

Tymczasem rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że operacja rosyjskiego centrum pojednania mająca na celu ewakuację rebeliantów i ich rodzin z Aleppo w północno-zachodniej Syrii została zakończona. Agencja Reutera, powołując się na świadków, podaje, że oddziały syryjskie rozmieściły na drogach służących wcześniej do ewakuacji blokady drogowe.

Rosyjski resort twierdzi też, że syryjskie siły rządowe zakończyły zajmowanie wschodniej części Aleppo, które wcześniej było w rękach rebeliantów. Według Moskwy siły podległe reżimowi Baszara el-Asada likwidują pojedyncze punkty oporu.

Źródło w syryjskim wojsku, cytowane przez agencję AFP, zapewniło jednak, że ewakuacja została jedynie wstrzymana. Także szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu oświadczył, że ewakuacja wschodniego Aleppo nie zakończyła się. Według niego operację utrudniło syryjskie wojsko i inne siły. Dodał, że trwają rozmowy, by zakończyć impas w sprawie wyjazdu z miasta jednego z konwojów.

Źródło w syryjskich siłach bezpieczeństwa, na które powołuje się agencja AFP, jako powód podało nieprzestrzeganie warunków porozumienia przez uzbrojonych mężczyzn, którzy otworzyli ogień i próbowali opuścić Aleppo z zakładnikami, czyli członkami wojsk proreżimowych, których przetrzymują w niewoli. Ponadto chcieli wziąć ze sobą broń. Według świadków agencji Reutera i AFP rano w dzielnicy Ramusa, przez którą przejeżdżają autobusy i karetki pogotowia z ewakuowanymi, słychać było wybuchy i odgłosy strzałów.

Syryjska telewizja państwowa twierdzi, że rebelianci ostrzelali konwój z ewakuowanymi. Odwrotne informacje podaje turecka agencja prasowa Anatolia, która donosi, że powodem wstrzymania operacji było ostrzelania konwoju przez siły lojalne wobec Asada.Wojskowe media związane z libańskim Hezbollahem dodają, że kolejnym powodem wstrzymania ewakuacji Aleppo było fiasko ewakuacji rannych z dwóch szyickich miejscowości w prowincji Idlib: al-Fuaa i Kefraja.

Według tego źródła rebelianci zbombardowali drogę, która miała być wykorzystywana przez autobusy podczas tej ewakuacji.

Wcześniej wojskowe media Hezbollahu donosiły też, że demonstranci zablokowali drogę wykorzystywaną do ewakuacji rebeliantów i cywilów z Aleppo. Domagali się ewakuowania ludzi z al-Fuaa i Kefrai.

Szyicki Hezbollah jest ugrupowaniem blisko związanym z Iranem.

Rząd w Teheranie, będący sojusznikiem reżimu w Damaszku, domagał się, aby ewakuacja dwóch szyickich miejscowości była częścią porozumienia, w ramach którego rebelianci i cywile od czwartku opuszczali Aleppo - twierdzą bojownicy i ONZ.

Jak podała proreżimowa telewizja, autobusy, który miały jechać do tych dwóch miejscowości, wróciły do bazy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że ewakuacja Aleppo została wstrzymana bez podania przyczyny. Dodatkowo pracownikom agencji pomocowych nakazano opuszczenie miasta. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) potwierdził wstrzymanie operacji i zaapelował do wszystkich stron konfliktu, by zrobiły wszystko co w ich mocy, aby ewakuacja była wznowiona.

Przedstawicielka WHO w Syrii Elizabeth Hoff poinformowała, że do godz. 7 rano czasu lokalnego 194 ewakuowanych pacjentów przewieziono do przepełnionych szpitali w kontrolowanej przez reżim części miasta. Część rannych przetransportowano także do prowincji Idlib i na terytorium Turcji.

Według ministerstwa obrony Rosji ewakuowano wszystkie kobiety i dzieci i ponad 4,5 tys. bojowników. Wśród wywiezionych z miasta było też 337 rannych. W sumie ewakuacja objęła 9,5 tys. ludzi - poinformował rosyjski resort obrony. Nie jest jasne, jakiego okresu dotyczą te liczby.

Rzeczniczka MKCK w Damaszku Ingy Sedky oceniła, że trudno jest podać dokładną liczbę osób, które ewakuowano od czwartku w ramach porozumienia wynegocjowanego przez Ankarę i Moskwę. Szef lekarzy i wolontariuszy, który koordynuje ewakuację rannych, Ahmad al-Dbis oszacował, że Aleppo opuściło ok. 6 tys. ludzi, w tym co najmniej 250 rannych. Z kolei Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informuje o ok. 8,5 tys. ludzi, w tym 3 tys. bojowników. Oficjalne syryjskie media podają liczbę 8 tys. ewakuowanych.

Aleppo w ostatnich miesiącach stało się sceną zażartych walk między siłami opozycji a wojskiem syryjskim, wspieranym przez Rosję i irańskie bojówki. Po trwającym ponad cztery miesiące oblężeniu w połowie listopada syryjska armia i sprzymierzone z nią milicje rozpoczęły ofensywę mającą na celu odbicie Aleppo. Umożliwiła ona odzyskanie ponad 90 proc. dzielnic Aleppo kontrolowanych przez rebeliantów od lipca 2012 roku.

Specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura oświadczył w czwartek, że w dzielnicach rebelianckich w Aleppo wciąż przebywa ok. 50 tys. osób.


ak/PAP

[fot. PAP/EPA/GHITH SY]

Warto poczytać

 1. posiedzenie-sadowe-26092018 26.09.2018

  Czysta hipokryzja. Broniła Billa Clintona w sprawie o molestowanie Lewinsky, teraz chce pogrążyć konserwatywnego polityka

  Prawnicy Christiny Blasey Ford, która oskarża kandydata do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha o molestowanie seksualne, wystosowali kolejne żądania pod adresem Komisji Sądowniczej

 2. us-army-26092018 26.09.2018

  To oni będą bronić nas przed Rosją? Ogromne problemy amerykańskiej armii

  Amerykańska armia po raz pierwszy od ponad dekady nie osiągnęła celów rekrutacyjnych. Do realizacji planu zabrakło około 6 i pół tysiąca rekrutów

 3. 1270trumpmerkel 25.09.2018

  Trump w ostrych słowach do Niemców: „Bierzcie przykład z Polski!”. Merkel się wścieknie

  Prezydent Donald Trump oświadczył podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie". Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

 4. 1270aaaborcja 25.09.2018

  Lewica chce zabijać zdrowe nienarodzone dzieci?

  Niedawna decyzja Irlandczyków o liberalizacji prawa aborcyjnego spotkała się z zachwytem ze strony środowisk lewicowych

 5. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 6. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 7. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 8. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook