Jedynie prawda jest ciekawa


Europejska prasa o zamachach w Belgii

23.03.2016

Dzień po tragicznych zamachach w Brukseli, europejska prasa zgodnie mówi o „wypowiedzeniu wojny europejskiej demokracji”.

„Europie wypowiedziano wojnę” – napisała „Rossijskaja Gazieta” o zamachach w Brukseli, w których zginęły 34 osoby. Komentator dziennika „Die Welt” pisze o zamiarach terrorystów, którzy  chcą, aby w Europie zapanowały strach, niepewność i nienawiść.

Z kolei „Moskiewski Komsomolec” napisał o „Brukselskim echu Paryża”. Inny rosyjski dziennik "Komsomolska Prawda” napisał o białoruskich śladach w „brukselskich zamachach”. Doniesienia o udziale osób posługujących się białoruskimi paszportami pojawiły się wczoraj w rosyjskich mediach. Tezy te nie zostały potwierdzone przez niezależne źródła.

Media w Rosji piszą o wypowiedzi prezydenta Władimira Putina, który nazwał zamachy w Brukseli „barbarzyńską zbrodnią” wzywając jednocześnie do wspólnej walki ze światowym terroryzmem. Rosyjskie media przywołują także wypowiedź rzeczniczki rosyjskiego MSZ Mariji Zacharowej, która skrytykowała zachodnich polityków za stosowanie „podwójnych standardów” Zachodu, gdzie wszyscy powinni zrozumieć, że „nie można dzielić terrorystów na dobrych i złych”.

„Le Figaro” podkreśla, że dżihad uderzył w samo serce Europy. Francuska gazeta donosi, że wydatki na zapewnienie bezpieczeństwa francuskich kolei państwowych SNCF już teraz dochodzą do pół miliarda euro. Na łamach francuskiego dziennika wypowiedział się filozof i esteista Pascal Bruckner, który stwierdza, że radykalnemu Islamowi udało się eksportować swoją brudną wojnę na cały świat. Zdaniem Francuza, demokracja nie jest w stanie stawić czoła islamskiemu fanatyzmowi.

Z kolei niemiecka prasa pisze o konieczności trzeźwej analizy błędów popełnionych przez służby bezpieczeństwa. Jednocześnie podkreśla, że Europa nie powinna dać się zastraszyć. 

Komentator dziennika „Die Welt” pisze, że odpowiedzią na barbarzyństwo zamachowców powinno być opanowanie i trwanie przy swoich ideach. Dziennik pisze, że trzeba zadać pytanie o jakość pracy wykonywanej przez policję i służby specjalne w Europie, a zwłaszcza w Belgii

Z kolei „Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze o konieczności bliższej współpracy pomiędzy europejskimi służbami, które powinny dokładniej kontrolować środowiska, w których wylęga się terroryzm.

W Belgii komentatorzy podkreślają, że nawet tak wielka tragedia, nie może zniszczyć  woli życia i wartości, jakie wyznają Belgowie. Dziennik „Le Soir” na pierwszej stronie umieścił wielkie hasło „Wytrwać”. Szef gazety pisze o początku innego życia w Brukseli. Społeczeństwo jak pisze redaktor naczelny, będzie bardziej zamknięte, mniej beztroskie, a możliwe, że nawet bardziej nienawistnego.

kk/TVP Info

[fot.Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON]

Inny francuskojęzyczny dziennik „La Libre Belgique” pisze, że Belgowie muszą z podniesioną głową stawić czoła temu co się stało. Gdyby zrezygnowano z dotychczasowego sposobu życia, oznaczałoby to, że „nienawiść, brak nadziei i przemoc oznaczałyby, że fanatycy mieli rację”.

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 3. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 4. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 5. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 6. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 7. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 8. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook