Jedynie prawda jest ciekawa


Europa to już nie raj? Emigrant z Afryki został niewolnikiem

10.07.2018
spain10072018
Europa to już nie raj? Emigrant z Afryki został niewolnikiem

To historia, jakich wiele – 32-letni Francis Kashamba z Afryki, który w 2017 r. skorzystał z zaproszenia kanclerz Merkel i przybył do Europy, by zdobyć pieniądze na nowe lepsze życie, dziś jest ekonomicznym niewolnikiem i żałuje dnia, w którym zdecydował się na podróż

Wbrew temu, co zwykły mówić liberalne media, zachodnia Europa nic nie daje za darmo. Przekonały się o tym pokolenia emigrantów politycznych i ekonomicznych z Polski, którzy przez dziesiątki lat zmuszani byli do najgorszej pracy za najniższą pensję. Dziś taki los czeka przybyszy z Afryki.

Taka też historia przydarzyła się 32-latkowi z Ugandy, który swoim „europejskim doświadczeniem” dzieli się z dziennikarzami ugandyjskiego portalu independent.co.ug.

Kashamba opowiada, jak w 2017 roku postanowił „przedłużyć sobie” wycieczkę do Hiszpanii i „na lewo” został na Półwyspie Iberyjskim. W domu zostawił żonę, dzieci, trochę oszczędności i niewielki udział inwestycyjny w kopalni złota. Liczył, że ciężką pracą zarobi w Europie na powiększenie udziału i narzędzia do wydobycia złota.

Szybko został sprawdzony na ziemię. Bez dokumentów, o legalnej pracy mógł jedynie pomarzyć, a wszelkie próby zwracania się do urzędów nie przynosiły efektów. W końcu wraz z grupą 30 innych podobnych jemu Afrykanów, zamieszkali w zrujnowanym budynku, po dawnej szkole, w centrum Barcelony. Pracuje dorywczo, „na czarno”, w zamian za dniówkę w wysokości 10 euro za 14-godzinny dzień  pracy. Doskonale wie, że za taką pensję nigdy nie odłoży na bilet powrotny.

– Czuję się jak zagubione dziecko, mam związane ręce, nie mogę decydować o mojej przyszłości. Gdybym miał papiery, mógłbym dostać pracę i budować przyszłość, ale teraz mogę jedynie prosić o pomoc Boga  – mówi Kashamba. – Czuję się oszukany. Powiedziano mi, że Europa jest rajem, ale prawdziwe życie tutaj wygląda inaczej, na podstawie tego co widziałem w ciągu ostatnich miesięcy w Hiszpanii, mogę powiedzieć jedno – tu nie jest dobrze.


Warto poczytać

 1. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk naraził się europejskim przywódcom? Jego zachowanie może doprowadzić do poważnego kryzysu

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 2. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook