Jedynie prawda jest ciekawa


Euforia u działaczy pro-life, wściekłość u feministek. Argentyński senat zdecydował o losach ustawy aborcyjnej

09.08.2018
Argentyna-ustawa-o-aborcji-982018
Euforia u działaczy pro-life, wściekłość u feministek. Argentyński senat zdecydował o losach ustawy aborcyjnej

Argentyński senat odrzucił projekt legalizacji tzw. aborcji na życzenie, który zezwalał kobietom na dokonanie tego zabiegu w pierwszych 14 tygodniach ciąży.

Za było 31 senatorów, przeciwko 38. Takim stosunkiem zakończyło się głosowanie nad przejściem ustawy o liberalizacji prawa do aborcji. Obecny stan prawny zezwala na usunięcie ciąży tylko w przypadkach zagrożenia życia kobiety oraz w przypadku zgwałcenia.

Debata nad przejściem ustawy w wyższej izbie parlamentu trwała ponad 15 godzin. Jej ostateczny wynik nie był satysfakcjonujący dla ruchu feministek #NiUnaMenos, który był głównym inicjatorem projektu aktu prawnego. 

-Kościół wywierał nacisk na senatorów, by głosowali przeciwko ustawie – uważa jedna z feministek, Ana Correa.

Działacze pro-aborcyjni nie kryli swojego rozczarowania całą sytuacją. Dyrektor argentyńskiego Amnesty International Mariela Bielski przekonywała, że w badaniach przeprowadzonych wśród społeczeństwa w tym kraju, aż 60% populacji Argentyny miało popierać projekt ustawy. 

-Nadal jestem optymistą. Dziś nie przeszło, ale przejdzie jutro – przekonuje jedna z popierających aborcję – To jeszcze nie koniec

Pod gmachem senatu zgromadziło się wiele osób. Zarówno po stronie zwolenników, jak i przeciwników. Pierwsi z nich głośno wspierali ustawę i nie kryli rozgoryczenia wynikami głosowania w wyższej izbie parlamentu. Mimo wszystko dalej byli pewni „lepszej” dla nich przyszłości. Wśród nich znalazła się grupa uczniów ze szkoły średniej, której członkowie mieli wykrzykiwać „strzeżcie się, cała Ameryka Łacińska będzie feministką”.

Tymczasem wśród zwolenników prawa do życia nastała prawdziwa euforia. 

-To głosowanie pokazało, że Argentyna nadal jest krajem, który reprezentuje wartości rodzinne - powiedziała aktywistka anty-aborcyjna Victoria Osuna 

Wśród zdecydowanych przeciwników liberalizacji prawa do aborcji był papież Franciszek. Głowa Kościoła Katolickiego wciąż żywo się interesuje sytuacją polityczną w swoim kraju, co udowodnił w przypadku debaty nad projektem ustawy aborcyjnej. Franciszek starał się przekonywać argentyńskich polityków do głosowania przeciwko niej.

JD/ The Guardian

fot. PAP/EPA/DAVID FERNANDEZ

PAP/EPA/DAVID FERNANDEZ

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook