Jedynie prawda jest ciekawa


Erdogan: Zamachowcom chodziło o ofiary

11.12.2016

Zamachy bombowe, do których doszło w Stambule były wymierzone zarówno w policję, jak i w ludność cywilną. Ich autorom chodziło o jak najwięcej ofiar - ocenił w sobotę wieczorem prezydent Tayyip Recep Erdogan. W zamach zginęło 13 osób, a 38 odniosło rany.

"Bezpośrednim skutkiem tego ataku terrorystycznego jest to, że mamy męczenników i rannych" - zaznaczył turecki prezydent w specjalnie wydanym oświadczeniu. 

Do dwóch eksplozji doszło w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu Vodafone Arena, gdzie w ramach rozgrywek ligowych odbył się mecz między tureckimi drużynami Besiktas i Bursaspor, który wygrali gospodarze z Besiktas(2:1). 

W bezpośrednim sąsiedztwie stadionu miał miejsce wybuch samochodu-pułapki. W ocenie tureckiego ministra spraw wewnętrznych Suleymana Soylu celem tego ataku był autokar przewożący specjalne jednostki policji. 

Do drugiego wybuchu doszło w położonym niedaleko parku Macka, gdzie zamachowiec-samobójca zdetonował na sobie ładunek ukryty w kamizelce, jaką miał na sobie. 

Zdaniem niektórych komentatorów zamachy przy stadionie miały mieć pierwotnie większy zasięg. Telewizja NTV podała, że policja zdetonowała trzeci ładunek wybuchowy w pobliżu stadionu, który został odnaleziony już po przybyciu na miejsce wzmocnionych sił specjalnych. 

Wokół dzielnicy, w której doszło do wybuchów, stworzono kordon policyjny. Agencja AFP podała, że bezpośrednio po eksplozjach skierowano tam dziesiątki funkcjonariuszy uzbrojonych w karabiny maszynowe i pistolety. Wszystkie ulice i drogi dojazdowe prowadzące do stadionu są zablokowane. Nad miejscem zdarzenia krąży helikopter. 

Zgodnie z decyzją tureckiego rządu wszelkie informacje dot. sobotnich zamachów są starannie filtrowane i poddane cenzurze, aby uniknąć wybuchu paniki i bezładu, co najprawdopodobniej "mieściło się w planach terrorystów" - podaje agencja Associated Press. 

Klub Bursaspor podał na Twitterze, że najprawdopodobniej nikt z jego kibiców nie został poszkodowany. Według lokalnych mediów do wybuchu doszło, kiedy tłum oglądający mecz zdążył się rozejść 

Minister transportu Turcji Ahmet Arslan napisał na Twitterze, że wybuch był aktem terroru. "Ci, którzy atakują jedność i solidarność naszego społeczeństwa, nie wygrają nigdy" - zaznaczył. 

Stadion Besiktas Vodafone Arena znajduje się w pobliżu Placu Taksim, w popularnej wśród turystów dzielnicy Stambułu. 

Nikt nie przyznał się do zorganizowania zamachu, ale podejrzenia padną na kurdyjskich bojowników, którzy już wcześniej organizowali ataki na tureckie siły bezpieczeństwa - podaje BBC.


ak/PAP

[fot. wikimedia commons/cc by 2.0/Minister-president Rutte]

Warto poczytać

 1. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 2. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 3. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 4. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 5. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 6. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 7. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 8. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook