Jedynie prawda jest ciekawa


Erdogan: Przedłużanie kryzysu w Zatoce Perskiej "nie leży w niczyim interesie"

23.07.2017

- "W niczyim interesie nie leży przedłużanie kryzysu" w Zatoce Perskiej - oświadczył w niedzielę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przed wizytą w krajach regionu w celu uspokojenia napięć między Arabią Saudyjską a Katarem.

"(...) Świat muzułmański potrzebuje współpracy i solidarności, a nie nowych podziałów" - podkreślił Erdogan na konferencji prasowej w Stambule przed wylotem do Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej. 

Szef tureckiego państwa uda się następnie do Kuwejtu, a w poniedziałek do Kataru. 5 czerwca Arabia Saudyjska, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn zerwały stosunki dyplomatyczne, konsularne i gospodarcze z Katarem, oskarżając go o wspieranie terroryzmu oraz nadmierne zbliżenie z Iranem. Katar temu zaprzecza. 

"Od pierwszych chwil tego kryzysu, stanęliśmy po stronie pokoju, stabilizacji, solidarności i dialogu. Złożyliśmy konieczne propozycje stronom (konfliktu) i będziemy nadal to czynić" - zadeklarował Erdogan.

Turecki prezydent zaznaczył, że popiera mediację w sporze emira Kuwejtu szejcha Sabaha al-Ahmada al-Dżabira as-Sabaha. Erdogan wezwał kraje regionu i całą wspólnotę międzynarodową do silnego poparcia tych wysiłków.

Emir Kataru szejk Tamim ibn Hamad as-Sani powiedział w piątek, w swym pierwszym wystąpieniu telewizyjnym od 5 czerwca, kiedy to Katar został obłożony sankcjami przez cztery kraje arabskie, że nadszedł czas na podjęcie dialogu z rządami tych państw. Zastrzegł przy tym, że rozwiązanie kryzysu w Zatoce Perskiej musi się opierać na poszanowaniu suwerenności jego państwa.

Wcześniej tego dnia sekretarz stanu USA Rex Tillerson wezwał całą czwórkę do zniesienia blokady lądowej nałożonej na Katar. Oznajmił również, że Waszyngton jest zadowolony z wysiłków Ad-Dauhy we wprowadzeniu w życie memorandum o walce z terroryzmem.

Chociaż od początku kryzysu Ankara próbuje odgrywać rolę mediatora, to zdecydowane opowiedzenie się w sporze za Dauhą zmniejszyło jej pole manewru - zwracają uwagę niektórzy eksperci. 

Jedocześnie Turcja utrzymuje dobre relacje z bardzo wpływową wśród monarchii w Zatoce Perskiej Arabią Saudyjską. W sobotę Erdogan podkreślił, że król tego kraju Salman ibn Abd al-Aziz as-Saud ma "ważną rolę" do odegrania jako "najbardziej doświadczony przywódca regionu". 

Jak informuje turecka agencja prasowa Anatolia, Erdogan ma w niedzielę po południu rozmawiać właśnie z królem Salmanem. Następnie wieczorem zostanie przyjęty przez emira Kuwejtu, a w poniedziałek spotka się w Katarze z emirem tego kraju. (PAP)

 

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po terytorium Państwa Islamskiego by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook