Jedynie prawda jest ciekawa


Erdogan oskarża PKK o zamach w Kayseri

17.12.2016

Według prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana za sobotnim zamachem w mieście Kayseri stoją bojownicy Partii Pracujących Kurdystanu.

Według prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana za sobotnim zamachem w mieście Kayseri w środkowej części kraju stoją bojownicy Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). W ataku bombowym na autobus zginęło 13 żołnierzy, a 55 osób zostało rannych.

"Styl i cele ataku jasno pokazują, że separatystyczne grupy terrorystyczne próbują zaszkodzić Turcji, osłabić ją i sprawić, aby skoncentrowała swoje siły i środki gdzie indziej" – podkreślał Erdogan w wydanym w sobotę oświadczeniu. Wcześniej wielokrotnie określał PKK mianem "separatystycznej grupy terrorystycznej".

"Wiemy, że ataki, których byliśmy celem nie są oderwane od rozwoju sytuacji w naszym regionie, szczególnie w Iraku i Syrii" - dodał szef tureckiego państwa.

Ankara wielokrotnie krytykowała amerykańskie zaangażowanie w pomoc kurdyjskim oddziałom walczącym w Syrii i Iraku po stronie międzynarodowej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu (IS). Według władz Turcji te oddziały wspierają PKK.

Erdogan potwierdził też wcześniejsze szacunki, według których w sobotnim zamachu na autobus zginęło 13 osób, a 55 zostało rannych. Wszyscy zabici i 48 rannych to żołnierze, którzy wracali po zakończeniu służby - wynika z oświadczenia wojska.

Tymczasem wicepremier Numan Kurtulmus poinformował w wywiadzie dla telewizji NTV, że materiały wybuchowe wykorzystane w zamachu w Kayseri były podobne do tych, które eksplodowały w zeszłym tygodniu w pobliżu stadionu piłkarskiego w Stambule.

Do eksplozji w sobotę doszło, kiedy publiczny autobus miejski przewożący kończących służbę żołnierzy przejeżdżał obok innego samochodu, w którym najprawdopodobniej znajdowały się materiały wybuchowe - podawała agencja Dogan. Zamach miał miejsce w pobliżu kampusu Uniwersytetu Erciyes.

Atak na autobus przeprowadzono w tydzień po eksplozjach bomb w pobliżu stadionu drużyny piłkarskiej Besiktas w Stambule. Zginęły wtedy 44 osoby, a ponad 150 zostało rannych.

Po zamachu w Stambule w Turcji zatrzymano 568 osób powiązanych z PKK i organizacjami prokurdyjskimi. Około 200 zatrzymanych to członkowie prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP), drugiej co do wielkości partii opozycyjnej w parlamencie.

Przywódcy HDP i kilka tysięcy członków tej partii zostało aresztowanych w ramach czystek po nieudanej próbie puczu w lipcu bieżącego roku.

Zawieszenie broni z PKK zostało zerwane w lipcu ubiegłego roku. Według tureckich władz od tego czasu bojownicy PKK zabili 843 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa i 335 cywilów. Równocześnie 9 500 bojowników PKK zostało zabitych w kraju bądź za granicą, rannych lub schwytanych.

[fot. PAP/EPA]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. auschwitz27012018 22.08.2018

  Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Niemczech: „Mówienie o polskich obozach śmierci to przejaw wolności słowa”

  Wyrok sądu w Krakowie - uznający, że niemiecka telewizja ZDF musi w określony sposób przeprosić na swojej stronie internetowej za użycie zwrotu "polskie obozy zagłady" - nie może być egzekwowany w RFN - uznał niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BGH).

 2. trump11042018 21.08.2018

  Ogromne kłopoty Donalda Trumpa. Jego prawnik oddał się w ręce FBI

  Były osobisty prawnik Donalda Trumpa Michael Cohen oddał się we wtorek w ręce FBI - podała telewizja CNN.

 3. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 4. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 5. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 6. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 7. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 8. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook