Jedynie prawda jest ciekawa


Erdogan chce przesuwać granice

02.11.2016

Turecki prezydent Reccep Tayyip Erdogan popadł – jak pisze niemiecki dziennik „Die Welt” - w rewizjonistyczny szał. Zakwestionował traktat z Lozanny z 1923 r., który w zasadzie ustalił obecne granice Turcji, uznając, iż został on Ankarze narzucony, oraz zgłosił pretensje terytorialne do greckich wysp na Morzu Egejskim, które jak stwierdził „wcześniej były tureckie".

Podczas spotkania z przedstawicielami władz lokalnych pod koniec września Erdogan oświadczył, że traktat podpisany w 1923 roku w Lozannie, "uznany wówczas za zwycięstwo", zmusił Turcję do "oddania wysp znajdujących się o rzut kamieniem od jej wybrzeży".

„Te wyspy należą do nas. Mamy tam dzieła sztuki, meczety i historię” - podkreślił turecki prezydent. Traktat z Lozanny, który wytyczył granice Turcji, pozwolił ukształtowanemu wówczas państwu zatrzymać znacznie więcej terytoriów Imperium Otomańskiego niż podpisany trzy lata wcześniej traktat w Sevres, który nigdy nie wszedł w życie.

Mimo tego Turcja przyjęła dość agresywną postawę wobec swoich greckich sąsiadów. Tureckie samoloty wojskowe regularnie naruszają grecką przestrzeń powietrzną. Ostatnio Turcja zażądała też wycofania NATO-wskich patroli z Morza Egejskiego, patrolujących ten teren w związku z kryzysem migracyjnym.

Premier Grecji Aleksis Cipras przestrzegł Turcję, aby nie kwestionowała granic ani traktatów międzynarodowych, i zapowiedział, że jego kraj nie zgodzi się na podawanie w wątpliwość przynależności "choćby piędzi greckiej ziemi". Przynależność niektórych z wysp i wytyczone wówczas granice morskie są od lat przyczyną nieustannych tarć między obu krajami, mimo że zarówno Grecja, jak i Turcja są członkami NATO.

„My, Grecy, możemy mieć między sobą istotne różnice w poglądach, ale jesteśmy zdecydowani bronić naszej własności i nie negocjować integralności terytorialnej kraju” - podkreślił Cipras. „Radzimy naszym sąsiadom, aby, jeśli chcą poprawić historię, zrobili to wraz z nami w pozytywnym sensie i zakończyli okupację Cypru” - dodał szef greckiego rządu. 

Erdogan ma jednak apetyt nie tylko na greckie wyspy. Tuż przed rozpoczęciem operacji iracko-kurdyjskiej, mającej na celu wyzwolenie Mosulu spod okupacji Państwa Islamskiego, na tureckich kontach w mediach społecznościowych oraz w samej Turcji, zaczęły krążyć nowe mapy tego kraju. Mosul, a także iracki Kurdystan z Erbilem i Kirkukiem, zaznaczone były na nich jako część Turcji.

Turecki rząd najwyraźniej popiera taką interpretację granic, bowiem 17 października Erdogan powołał się w przemówieniu wygłoszonym na Międzynarodowym Kongresie Prawniczym w Stambule, na Misaki Milli, dokument parlamentu Imperium Otomańskiego, przyjęty w 1920 r., według którego wspomniane tereny oraz północna Syria wraz z Aleppo miały pozostać w granicach Turcji.

Turcja od dłuższego czasu usiłuje włączyć się w bitwę o Mosul mimo sprzeciwu rządu w Bagdadzie, i wysłała do swojej graniczącej z Irakiem prowincji Sirnak czołgi działa, wozy opancerzone i ciężki sprzęt budowlany.

W połowie października, w innym przemówieniu, Erdogan znów powołując się na Missaki Milli, stwierdził, iż Turcja jest odpowiedzialna nie tylko za 79 mln swych obywateli ale i za setki milionów „braci” pozostających poza jej granicami, m.in. w wyniku, jego zdaniem, niesprawiedliwych decyzji po I Wojnie Światowej. 

Erdogan w tym kontekście wymienił Cypr, Aleppo, Mosul, Erbil, Kirkuk, Batumi, Saloniki, Kyrdżali, Warnę i wyspy Morza Egejskiego jako tereny, które należą się Turcji.

Spory o kilka wysepek, która Turcja nazywa "szarą strefą", a Grecja uważa za swe suwerenne terytoria, oraz o niektóre inne terytoria i przestrzeń powietrzną w strefie granicznej trwają nieprzerwanie od lat siedemdziesiątych ub. stulecia i doprowadziły dwukrotnie - w 1987 i 1996 roku - do konfliktów zbrojnych.

Ryb, welt.de, PAP, TVP Info

Fot. [Youtube/screenshot]

Warto poczytać

 1. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 2. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 3. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 4. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 5. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 6. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 7. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 8. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook