Jedynie prawda jest ciekawa


Episkopat Francji: małżeństwa nie dla wszystkich

17.01.2013

Kościół we Francji wzywa do poważnej dyskusji „uwzględniającej heteroseksualny charakter małżeństwa” i apeluje do rządu o niepomijanie reakcji społeczeństwa na kontrowersyjna ustawę.

"Większość polityczna, bez uszczerbku dla dobrego funkcjonowania demokracji, nie może pomijać reakcji, jakie w tak wielu rodakach wzbudza kontrowersyjny projekt «małżeństwa dla wszystkich»" - czytamy w komunikacie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Francji. Tamtejszy Kościół w obliczu planowanej pod koniec miesiąca debaty parlamentarnej wzywa do poważnej dyskusji uwzględniającej heteroseksualny charakter małżeństwa i zapewnienia dzieciom wychowania w rodzinach budowanych na wiernej miłości kobiety i mężczyzny.

Biskupi zwracają uwagę, że zaaprobowanie projektu ustawy zrównującej prawa związków homoseksualnych z małżeństwami grozi powiększaniem rozbicia społeczeństwa. Jest to zjawisko szczególnie niebezpieczne, w okresie, kiedy Francja przeżywa poważne trudności gospodarcze i społeczne. Podkreślają, że wielka manifestacja, która odbyła się w Paryżu w minioną niedzielę ukazała, iż przestrogi Kościoła przed projektem ustawy były uzasadnione. Pomimo, że wzięli w niej udział przedstawiciele różnych religii i środowisk, łączyło ich uznanie rodziny budowanej w oparciu o małżeństwo kobiety i mężczyzny, nadrzędny interes dzieci i ich prawa, by znać swoje pochodzenie.

"Większość polityczna, bez uszczerbku dla dobrego funkcjonowania demokracji, nie może pomijać reakcji, jakie w tak wielu rodakach wzbudza projekt «reformy cywilizacji»” – stwierdziła Rada Stała Episkopatu Francji. Przypomniano, że misją polityki jest umożliwienie autentycznej refleksji społecznej nad najważniejszymi kwestiami, jakim są przekazywanie życia oraz natura ludzkich powiązań. „Z tego względu pragniemy, aby przy okazji debaty parlamentarnej deputowani i politycy przedstawili rozwiązania i sformułowania, które wyrażałyby poszanowanie dla heteroseksualnego charakteru małżeństwa, prawa dzieci, do poznania swojego pochodzenia ale także szacunku dla osób homoseksualnych” – napisali francuscy biskupi.

KAI, ruk

[Fot. PAP / EPA]

Warto poczytać

 1. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 2. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 3. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 4. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 5. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 6. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 7. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook