Jedynie prawda jest ciekawa


Dzieci islamistów mogą trafić do Niemiec. Służby alarmują: mogą być zradykalizowane i stanowić zagrożenie

23.11.2017
Refugees-IliasBartolini-Flickr
Dzieci islamistów mogą trafić do Niemiec. Służby alarmują: mogą być zradykalizowane i stanowić zagrożenie

Niemiecki rząd zabiega o powrót dzieci niemieckich islamistek przetrzymywanych w irackich więzieniach po upadku Państwa Islamskiego - podał w czwartek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Służby ostrzegają, że mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Jak pisze "SZ", urzędnicy Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) przebywali w sierpniu w Iraku, gdzie przesłuchali cztery kobiety pochodzące z Niemiec, które przyłączyły się do Państwa Islamskiego (IS), a po upadku Mosulu zostały aresztowane przez iracką armię.

Podczas przesłuchania 21-letniej Nadji K. z Badenii-Wirtembergii funkcjonariusze stwierdzili, że młoda kobieta ma niespełna roczne dziecko.

Z informacji MSZ wynika, że w Iraku znajduje się wiele dzieci, które urodziły się podczas istnienia kalifatu lub przyjechały do Iraku bądź Syrii z rodzicami - "za małe, by zrozumieć co się z nimi dzieje i niezdolne do tego, by się temu sprzeciwić". Według "SZ" jedna z kobiet przebywająca w więzieniu w miejscowości Irbil jest w ciąży.

Dokładna liczba dzieci mających prawo do niemieckiego obywatelstwa nie jest znana. Wiadomo jednak, że dwie trzecie z 940 islamistów, którzy wyjechali z Niemiec na tereny opanowane przez IS, posiadało niemieckie obywatelstwo. Ich dzieci mają prawo do niemieckiego paszportu.

"SZ" przypomina, że płodzenie i rodzenie dzieci było uważane w kalifacie za obowiązek. Środki antykoncepcyjne były zwalczane jako choroba przeniesiona do świata muzułmańskiego przez wrogów islamu. Dzieci rodzone ze związków bojowników IS z Europejkami, które wyjechały walczyć do Iraku i Syrii, były od początku indoktrynowane i przyzwyczajane do okrucieństw, jak w czasach III Rzeszy - czytamy w "SZ". Autorzy wspominają o czteroletnim chłopcu z Wielkiej Brytanii, który naciskając na guzik, doprowadził do eksplozji samochodu z trzema więźniami.

Niemiecki rząd z jednej strony czuje się zobowiązany do opieki nad dziećmi, z drugiej chce chronić obywateli przez fanatykami powracającymi z terenów dawnego kalifatu. Szef Urzędu Ochrony Konstytucji Hans-Georg Maassen ostrzega, że szczególnie starsze dzieci mogą być mocno zradykalizowane i stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. - Istnieje niebezpieczeństwo, że powstanie nowe pokolenie dżihadystów - powiedział.

W krajach europejskich przeważa pogląd, że dzieci powinny zostać sprowadzone do krajów pochodzenia rodziców. Natomiast matki, które świadomie stanęły po stronie IS, powinny zostać osądzone w Iraku.

Niemiecki MSZ wystąpił już do władz irackich z prośbą o odesłanie dzieci. Na razie Bagdad nie wypowiedział się w tej sprawie.

PAP
Fot: Ilias Bartolini/Flickr

Warto poczytać

 1. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 2. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 3. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 4. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 5. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 6. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 7. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook