Jedynie prawda jest ciekawa


Działacze FIFA poszukiwani przez Interpol

03.06.2015

Sześciu działaczy FIFA jest poszukiwanych na wniosek Amerykanów.

Interpol poszukuje sześciu działaczy Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej. Na ogłoszonej w środę liście osób jest m.in. były wiceprezydent FIFA Jack Warner. Wniosek złożyli Amerykanie prowadzący śledztwo w sprawie korupcji w futbolu.

Za pośrednictwem "czerwone noty" poszukiwani są m.in. pochodzący z Trynidadu i Tobago 72-letni Warner, były prezydent CONCACAF (Konfederacja Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów), oraz 86-letni Paragwajczyk Nicolas Leoz, przez długie lata szef Południowoamerykańskiej Konfederacji (CONMEBOL) i członek Komitetu Wykonawczego.

Poszukiwane przez Interpol są również osoby związane z marketingiem sportowym - Argentyńczycy Alejandro Burzaco, Hugo Jinkis i Mariano Jinkis oraz Brazylijczyk Jose Margulies. Zamieszani są w aferę korupcyjną na wielką skalę.

Od jakiegoś czasu w mediach pojawia się kwota pond 100 milionów dolarów przeznaczona na łapówki przy okazji wyborów na prezydenta FIFA oraz w głosowaniach na organizatorów mistrzostw świata 2018 i 2022 roku.W poprzednią środę siedmiu wysokich rangą oficjeli światowej federacji zostało wyprowadzonych ze swoich pokoi w luksusowym hotelu w Zurychu przez szwajcarską policję, działającą we współpracy z Amerykanami. Do zatrzymań doszło dwa dni przed zaplanowanym w tym mieście kongresem FIFA; Joseph Blatter zwyciężył w wyborach. W pierwszej turze pokonał 133:73 Jordańczyka Ali bin al-Husseina, który wycofał się przed drugą turą.

We wtorek kierujący międzynarodową federacją od 17 lat Szwajcar Blatter zapowiedział, że ustąpi ze stanowiska. Następca wybrany zostanie między grudniem 2015 a marcem 2016 roku.

Po zapowiedzi rezygnacji przez Seppa Blattera, szef UEFA Michel Platini odwołał zaplanowane na ten weekend spotkanie przedstawicieli europejskich federacji piłkarskich, na którym miano dyskutować, jak przeciwdziałać prezydentowi FIFA, wybranemu w piątek na kolejną kadencję.

Do spotkania działaczy FIFA miało dojść w Berlinie przy okazji finału Ligi Mistrzów.

Platini już wcześniej wzywał Blattera do rezygnacji z kandydowania, a jego opór przeciwko Szwajcarowi nasilił się jeszcze bardziej po ubiegłotygodniowym aresztowaniu kilku prominentnych działaczy FIFA pod zarzutem korupcji. Jednak dwa dni później (piątek 29 maja) Szwajcar uzyskał poparcie większości delegatów, a jego jedyny kontrkandydat jordański książę Ali bin al-Hussein wycofał się po pierwszej turze głosowania. Okazało się, że poparło go także co najmniej dziesięć federacji europejskich.

W poprzednią środę na zlecenie amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości w Zurychu aresztowano siedmiu działaczy FIFA, którzy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Chodzi o kwoty w sumie ponad 100 mln dolarów. Osobne śledztwo Szwajcarów skupia się na nieprawidłowościach przy przyznaniu Rosji i Katarowi praw do organizacji mistrzostw świata w 2018 i 2022 roku.

mly/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 2. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 3. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 4. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 5. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 6. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 7. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 8. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook