Jedynie prawda jest ciekawa


Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

21.08.2018
1270ilsamijk
Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców. Nic więc dziwnego, że z ogromną falą krytyki spotkał się dyrektor przedszkola który postanowił przebrać dzieci za... dżihadystów.

Do zdarzenia doszło w sobotę w mieście Probolinggo na wschodniej Jawie. Przedszkole TK Kartika jak co roku zorganizowało wtedy paradę z okazji indonezyjskiego święta niepodległości. W tym roku dyrektor Kartika V Hartatik zadecydował, że tematem parady mają być „wysiłki Proroka aby zwiększyć wiarę i oddanie Allahowi”. I zadecydował, że najlepszym sposobem będzie przebranie dziewczynek w czarne nikaby i wręczenie im wyciętych z kartonu kałasznikowów, przez co wyglądały jak młodzi członkowie Państwa Islamskiego.

Indonezyjczycy są w szoku

Skandal wybuchł, kiedy filmy nagrane podczas tej parady trafiły do mediów społecznościowych. Przebranie dzieci za bojowników ISIS nie zostało przyjęte przez mieszkańców Indonezji ciepło, tym bardziej, że ISIS faktycznie wykorzystuje dzieci w atakach terrorystycznych – jak stało się na przykład w maju, kiedy Państwo Islamskie przeprowadziło ataki samobójcze na chrześcijańskie świątynie. Najmłodszy zamachowiec miał wtedy 9 lat.

Dyrektor szybko przeprosił i stwierdził, że jego celem nie było promowanie radykalizmu i przemocy a radość dzieci z udziału w paradzie. Jego zastępca dodał podczas konferencji prasowej, że wybór strojów podyktowany był względami ekonomicznymi. Nie chcąc wydawać za dużo pieniędzy na organizację parady przedszkole miało użyć strojów, które mieli pod ręką. Po jego oświadczeniu wiele osób zadaje jednak pytanie o to dlaczego przedszkole miało na stanie kartonowe kałasznikowy i stroje dżihadystów.

Islamski ekstremizm jest poważnym problemem dla każdego państwa które pada jego ofiarą. W Indonezji jednak najbardziej przerażające jest to, że coraz więcej młodych ludzi nie widzi w nim nic złego. Przeprowadzony w zeszłym roku wśród uczniów szkół średnich i studentów sondaż pokazał, że już co czwarty nie widzi nic złego w zmianie Indonezji w państwo islamskie przy pomocy dżihadu.

Wiktor Młynarz, za Independent.co.uk, fot. Twitter


Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook