Jedynie prawda jest ciekawa


Dymisja palestyńskiego premiera przyjęta

23.06.2013

Palestyński prezydent Mahmud Abbas przyjął ostatecznie rezygnację premiera Ramiego Hamdallaha, który złożył dymisję po dwóch tygodniach na urzędzie. Powodem jest spór na temat podziału kompetencji między premierem a jego zastępcami.

Oficjalna agencja WAFA potwierdziła dymisję i poinformowała, że Abbas zażądał od dotychczasowego premiera, by "do czasu utworzenia nowego rządu zajmował się sprawami bieżącymi".

Hamdallah, akademik bez żadnego doświadczenia politycznego, zgłosił nieoczekiwanie rezygnację, sfrustrowany koniecznością podziału władzy z dwoma wicepremierami, uważanymi za ludzi Abbasa.

W piątek wieczorem w czasie rozmowy z prezydentem w Ramallah Hamdallah postawił warunki, po spełnieniu których godził się pozostać na stanowisku; informowano wówczas, że decyzja o dymisji została cofnięta.

Ostatecznie jednak prezydent odrzucił żądania Hamdallaha, który nalegał, "by w ogóle nie mieć wicepremierów, albo, by mieli oni ograniczone kompetencje" - powiedział agencji AFP anonimowy przedstawiciel władz palestyńskich.

Głównym punktem spornym były uprawnienia, jakie Abbas przyznał wicepremierowi Mohammedowi Mustafie, przewodniczącemu Palestyńskiego Funduszu Inwestycyjnego; chodzi o podpisywanie porozumień w Bankiem Światowym, co wcześniej leżało w gestii premiera Salama Fajada, poprzednika Hamdallaha - mówiła w piątek osoba z otoczenia premiera.

Nie ma na razie informacji o kandydatach na następcę premiera, a rząd tymczasowy może pracować przez wiele tygodni.

Jak twierdzą komentatorzy, Abbas powierzył misję kierowania rządem Hamdallahowi, chcąc skonsolidować władzę. Zastąpił on Fajada, uznanego na świecie ekonomistę, uważanego za zbyt niezależnego; Fajad ustąpił ze stanowiska w kwietniu.

PAP, lz

[fot: PAP - EPA]

Warto poczytać

 1. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 2. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 3. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 4. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 5. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 6. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 7. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 8. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook