Jedynie prawda jest ciekawa


Duda w Strasburgu: "Solidarność" to symbol polskiej wspólnoty

16.11.2016

Prezydent spotkał się z przedstawicielami Rady Europy.

„Dołączenie do Rady Europy było dla nas znakiem wolności, powrotu do rodziny krajów europejskiego kręgu kulturowego, do krajów zachodu, ale przede wszystkim do krajów demokratycznych i wolnych. Polacy zawsze mieli wolność w sercu, ale nie zawsze była ta wolność w sensie instytucjonalnym w kraju” — powiedział prezydent Andrzej Duda w w Strasburgu, gdzie wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami Rady Europy,z okazji 25-lecia członkostwa naszego kraju w RE.


„To wtedy Rada Europy uznała, że jesteśmy krajem wolnym i demokratycznym, gdy władza pochodzi z woli narodu” – mówił, podkreślając także kwestię tego, jakie przyświecały zmianom społeczno-politycznym w Polsce.


„Ta zmiana, której wtedy dokonywaliśmy i której wciąż dokonujemy, zmiana Polski w państwo dostatnie, w pełni wolne, suwerenne, niepodległe przebiegała właśnie pod hasłami, wolności, suwerenności, niepodległości, ale także solidarności. Solidarność była jest i będzie dla Polaków wielkim symbolem” – stwierdził Andrzej Duda, podkreślając także rolę „Solidarności”.


„'Solidarność' jest dla Polaków wielkim symbolem ruchu społecznego i gigantycznej polskiej wspólnoty. W tym ruchu społecznym było 10 milionów obywateli. Był to bez wątpienia największy ruch społeczny na świecie” – stwierdził.

Powiedział, że symbolem walki o wolność było 21 postulatów wypisanych na drewnianych tablicach.

„Te postulaty to tak naprawdę postulaty, które wyrażały dzisiejsze wartości europejskie. Choć piszący wtedy te postulaty robotnicy nie zdawali sobie z tego sprawy, po prostu to czuli” – mówił prezydent Duda.


Andrzej Duda przekazał na ręce przedstawicieli Rady replikę słynnych tablic z Sierpnia 1980 roku, na których wypisano postulaty strajkujących stoczniowców.


Mly/wPolityce.pl


fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 2. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 3. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 4. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 5. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 6. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 7. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook