Jedynie prawda jest ciekawa


Duda o Gaucku: To przyjaciel Polski

28.11.2016

Joachim Gauck odbył swoją ostatnią wizytę w Polsce jako prezydent Niemiec.

„Zamiast zorganizować operację ochronną, BOR postanowiło zorganizować przedsięwzięcie ochronne” — mówił Marek Pyza na antenie TVP Info prezentując najnowsze ustalenia tygodnika „wSieci” dotyczące 10 kwietnia 2010 roku, o których mogą Państwo przeczytać na łamach nowego numeru „wSieci”

„Dlaczego stwierdzono, że wizyta prezydenta Kaczyńskiego nie będzie się wiązać z poważniejszym zagrożeniem? Nie wzięto pod uwagę wcześniejszych wizyt prezydenta na wschodzie, w tym wizyty w Gruzji. Nie wzięto pod uwagę na jakie lotnisko leci prezydent” — mówił Marek Pyza komentując nieprawidłowości w działaniach Biura Ochrony Rządu przy przygotowaniu wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska 10/04/2010 r.

Dziennikarz „wSieci” mówił o uchybieniach w kwestiach bezpieczeństwa ze strony BOR, a także o braku odpowiedzialności ze strony gen. Mariana Janickiego.

„Pytanie dlaczego pozwolił na to wszystko. W licznych wywiadach podkreślał, że wszystko odbywało się za jego wiedzą” — powiedział Pyza i dodał:  „Szef BOR mógł spędzać sobie sobotni poranek na bazarku w Krakowie i tam dotarła do niego wiadomość o wydarzeniach ze Smoleńska”.

Pytany o to, czy Janicki może ponieść odpowiedzialność karną, Pyza opowiedział:

„Za te wszystkie winy, za które już odpowiedział Paweł Bielawny nie można już ścigać Janickiego. W tych przypadkach doszło do przedawnienia. Do 2020 roku można się jednak zastanowić czy Janicki nie powinien mieć postawionych zarzutów z tytułu poświadczenia nieprawdy. Przyznał w wywiadzie, że nadal lotowi status „HEAD”, a przyjęta kilka miesięcy wcześniej instrukcja „HEAD” nie pozwalała na nadanie  takiego statusu w przypadku lotu który nie odbywa się na lotnisko czynne. Według wszystkich faktów lotnisko Siewiernyj nie było lotniskiem czynnym. Podejmując decyzję o nadaniu statusu HEAD, Marian Janicki poświadczył nieprawdę” — tłumaczył dziennikarz „wSieci”.

„Z tego powodu Marian Janicki może jeszcze ponieść odpowiedzialność” — dodał Pyza.

Przekonywał też, że w przypadku wizyty z 10/04 doszło do złamania przepisów BOR, wprowadzonych przez samego Mariana Janickiego.


„Nie wyznaczono np. szefa grupy zabezpieczającej. Janicki twierdził,  że był nim płk Florczak, ale nie ma na to dowodów. Nie wyznaczono też szefa grupy rekonesansowej. Sprawdzenie pirotechniczne było nie takie jak powinno. Do grupy wyznaczono m.in. magazyniera po wylewie. Nie powinno się takiej osoby do takiego zadania wyznaczać” - powiedział Marek Pyza.

mly/tvp.info

fot. [wSieci]

Warto poczytać

 1. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 2. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 3. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 4. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 5. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 6. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 7. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 8. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook