Jedynie prawda jest ciekawa


Dokąd zmierza ten świat? W Paryżu trwa olimpiada gejów

06.08.2018
1270igrzyskagayow
Dokąd zmierza ten świat? W Paryżu trwa olimpiada gejów

W sobotę w Paryżu rozpoczęły się kolejne, dziesiąte już Gay Games – igrzyska przeznaczone dla homoseksualnych sportowców. Potrwają do 12 sierpnia.

Organizatorzy igrzysk – szeroka koalicja organizacji LGBT – twierdzą, że organizowane przez nich igrzyska są najbardziej inkluzywną imprezą sportową na świecie, w której wziąć może udział każdy, kto skończył 18 lat. Bycie homoseksualistą nie jest wymagane. Oprócz tradycyjnych konkurencji sportowych w których rywalizować będą ze sobą sportowcy z poszczególnych państw organizatorzy przygotowali również wykłady, spotkania itp. promujące ruch LGBT.

Niektórzy z biorących udział w igrzyskach ryzykują wiele. W rywalizacji biorą bowiem udział np. sportowcy z Rosji, gdzie w 2013 roku wprowadzono prawo zabraniające promocji „nietradycyjnych zachowań seksualnych”. Oznacza to, że jeśli będą się publicznie chwalić udziałem w tej olimpiadzie, to mogą zostać ukarani grzywną. Jeszcze więcej ryzykują jednak sportowcy z państw islamskich – w większości z nich homoseksualizm jest karalny, zazwyczaj śmiercią. Pomimo tego w zawodach wezmą udział reprezentanci Arabii Saudyjskiej, Egiptu i kilku innych islamskich państw.

Impreza cieszy się zdecydowanym poparciem francuskiego rządu. Francja zalegalizowała w 2013 roku „małżeństwa” homoseksualne a obecnie rozważa wprowadzenie dopłat do sztucznego zapłodnienia dla lesbijek. W ceremonii otwarcia wzięła udział minister sportu Laura Flessel i mer Paryża Anne Hidalgo.

Wybór Francji na organizację kolejnych igrzysk – których celem jest w końcu, między innymi, zwalczanie homofobii – nie był zapewne przypadkowy. W ostatnich latach, jak alarmują tamtejsze organizacje LGBT, wzrosła tam znacznie liczba ataków na osoby homoseksualne. W 2016 121 homoseksualistów stało się obiektem fizycznych napaści, podczas gdy w 2017 doszło do 139 podobnych ataków. A mowa tutaj tylko o fizycznych atakach – liczba homofobicznych incydentów, takich jak publiczne znieważanie czy groźby, również wzrosła – z 1575 na 1650. Tajemnicą poliszynela jest to, że większa liczba ataków na homoseksualistów ma związek z przybyciem islamskich uchodźców – chociaż sami Francuzi przyznają, że także rdzenni mieszkańcy są coraz bardziej negatywnie nastawieni wobec LGBT odkąd rząd zalegalizował w 2013 roku homozwiązki.  

Wiktor Młynarz, za France24


Warto poczytać

 1. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 2. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 3. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 4. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 5. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 6. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 7. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 8. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook