Jedynie prawda jest ciekawa


Demonstracje przeciwko Izraelowi. Zgromadziły się tłumy

08.06.2018
3472107819673114266736019142559319487676416n
Demonstracje przeciwko Izraelowi. Zgromadziły się tłumy

Z okazji Dnia Jerozolimy setki tysięcy Irańczyków demonstrują w piątek w głównych miastach pod hasłem: "Śmierć Izraelowi!". Solidarność z Palestyńczykami demonstrują też iraccy szyici. W Strefie Gazy Palestyńczycy gromadzą się wzdłuż granicy z Izraelem.

-Stany Zjednoczone, Arabia Saudyjska oraz Izrael chcą pogrążyć Iran, ale nie wiedzą, że postępując w ten sposób narażają własne bezpieczeństwo - ostrzegał w przemówieniu wygłoszonym z okazji ustanowionego w 1979 roku Dnia Jerozolimy (Dnia Al-Kuds) przewodniczący irańskiego parlamentu Ali Laridżani.

Na wiecu pod hasłem "Jerozolima jest odwieczną stolicą Palestyny" manifestanci w centrum Teheranu reagowali na przemówienie okrzykami: "Śmierć Izraelowi!, "Śmierć Ameryce!".

W Iraku tysiące członków popieranych przez Iran szyickich milicji przemaszerowało w mundurach ulicami stolicy, Bagdadu. Uczestnicy marszu podpalili izraelską flagę i nieśli podobizny irańskich ajatollahów Ruhollaha Chomeiniego i Alego Chameneia.

W Strefie Gazy tłumy Palestyńczyków gromadziły się od rana w pięciu punktach wzdłuż granicy z Izraelem, aby wziąć udział w zapowiadanych od wielu dni marszach protestacyjnych zorganizowanych przez "Komitet Wielkiego Marszu Powrotu do Jerozolimy jako odwiecznej stolicy palestyńskiej".

Jest to kolejny, jedenasty piątek protestów; podczas dotychczasowych piątkowych demonstracji u granicy Izraela zginęło wskutek ostrzału prowadzonego przez izraelskie wojsko ponad 120 ich uczestników, a 3 800 zostało rannych.

Już we wczesnych godzinach popołudniowych palestyńscy demonstranci, podobnie jak podczas poprzednich zgromadzeń u granicy z Izraelem, podpalali w pobliżu granicy opony samochodowe i posyłali płonące latawce.

Przedstawiciele różnych organizacji palestyńskich wzywają przez megafony ludność do masowego udziału w proteście. W strefie przygranicznej z każdą godziną rośnie napięcie. Izraelska służba medyczna sygnalizuje, że od izraelskiego ostrzału rannych zostało dotąd dziesięciu demonstrantów.

Lider polityczny islamistycznego ruchu Hamas Ismail Hanije wezwał w piątek w południe ludność Strefy Gazy do masowego udziału w protestach. Swe wystąpienie zakończył okrzykiem: Obalimy mury otaczające Gazę!

Władze izraelskie oświadczyły, że pozwalają Palestyńczykom na pokojowe demonstracje, ale nie będą tolerowały prób wtargnięcia na terytorium Izraela.

(PAP)

fot. wikipedia


Warto poczytać

 1. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 2. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 3. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 4. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 5. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 6. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 7. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook