Jedynie prawda jest ciekawa


Decyzje ze szczytu NATO w realizacji

26.10.2016

Realizacja decyzji ze szczytu NATO w Warszawie to główny temat dwudniowego spotkania ministrów obrony Sojuszu, które rozpoczęło się w środę w Brukseli. Wieczorem powinny zostać ogłoszone szczegóły ws. obecności wojsk USA i NATO w Polsce i krajach bałtyckich.

To pierwsze spotkanie ministrów NATO po warszawskim szczycie. Polskę reprezentuje szef MON Antoni Macierewicz. "Spotkanie ministrów w najbliższych dwóch dniach samo w sobie nie przyniesie nowych pomysłów i decyzji, ale będzie poświęcone implementacji decyzji podjętych na szczycie w Warszawie, a nawet na poprzednim w Walii" - powiedział dziennikarzom pragnący zachować anonimowość dyplomata z kwatery głównej NATO w Brukseli.

W Warszawie sojusznicy zdecydowali m.in. o rozmieszczeniu w Polsce i państwach bałtyckich czterech batalionowych grup bojowych, liczących po ok. 1000 żołnierzy, którzy co kilka miesięcy będą podlegali rotacji. Bataliony będą wielonarodowe, ale w każdym będzie tzw. państwo ramowe, czyli odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością. W Polsce państwem ramowym będą Stany Zjednoczone, na Litwie - Niemcy, na Łotwie - Kanada, a w Estonii - Wielka Brytania.

USA zapowiedziały ponadto wysłanie do Europy Środkowo-Wschodniej dodatkowej brygady, której dowództwo i żołnierze przez większość czasu mają znajdować się w Polsce. Rozmieszczanie batalionów i brygady ma rozpocząć się na początku 2017 r.

"Dziś i jutro ministrowie obrony NATO będą dyskutować o tym, jak realizować decyzje podjęte na szczycie w Warszawie - zarówno o tym, jak zwiększyć odstraszanie i obronę NATO, jak i o tym, jak uczynić bardziej stabilnymi regiony poza naszymi granicami" - powiedział przed spotkaniem sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

We wtorek Stoltenberg zapowiedział, że w środę państwa ramowe przedstawią konkretne plany dla batalionów, którym będą przewodzić, zaś inni sojusznicy potwierdzą swój wkład w te oddziały. Według przedstawiciela USA przy NATO Douglasa Lute'a w batalionowe grupy bojowe w naszej części Europy zaangażowanych będzie ok. 20 z 28 członków NATO. We wtorek powiedział on dziennikarzom, że prócz czterech państw ramowych i czterech gospodarzy, będzie to jeszcze 10-12 państw, które wyślą swoich żołnierzy.

Jak już wcześniej zapowiadał szef MON Antoni Macierewicz, oprócz Amerykanów w ramach batalionu NATO w Polsce służyć będą także żołnierze z Rumunii, Wielkiej Brytanii i Włoch. Amerykanie zamierzają wysłać do Polski batalion zmechanizowany z pułku stacjonującego w Niemczech. Jednostka, licząca ponad 800 żołnierzy i ok. 70 wozów opancerzonych, ma być rozmieszczona w Orzyszu (Warmińsko-mazurskie). Z kolei Polska zamierza wysłać oddziały wielkości kompanii do Rumunii i na
Łotwę.

Ambasador Lute zapowiedział, że sekretarz obrony USA Ash Carter poinformuje pozostałych sojuszników o wysiłkach, jakie Stany Zjednoczone podejmują samodzielnie i równolegle do całego NATO. USA zadeklarowały przysłanie do Europy Środkowo-Wschodniej ciężkiej, wyposażonej w czołgi i pojazdy opancerzone brygady, która obecnie stacjonuje w stanie Kolorado. Administracja w Waszyngtonie zamierza przeznaczyć na ten cel w 2017 r. 3,4 mld dolarów, ale nie ma jeszcze zgody Kongresu.

Według planów ministerstwa obrony USA żołnierze, uzbrojenie i sprzęt zostaną na początku 2017 r. załadowani na statki, którymi przypłyną do Europy, a następnie przemieszczą się koleją do Polski. W naszym kraju znajdzie się dowództwo brygady, a żołnierze - według słów Lute'a - przez 6-9 miesięcy będą operować od Estonii po Rumunię, ćwicząc i blisko współpracując z sojusznikami. Następnie brygada wróci do USA, a jej miejsce zajmie kolejny oddział tej wielkości.

Amerykańscy żołnierze przyjeżdżający na kolejne rotacje w naszej części Europy będą przywozili ze sobą własne uzbrojenie i sprzęt. USA zrezygnowały z pomysłu umieszczenia w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, magazynów sprzętu i uzbrojenia (w październiku 2015 r. oficjalnie ogłoszono nawet nazwy pięciu polskich miejscowości, w których takie składy miały powstać). Zamiast tego sprzęt trafi do magazynów w Europie Zachodniej. Jak tłumaczył w rozmowie z PAP ambasador Lute, za lokalizacją na zachodzie przemawiają istniejące już obiekty z czasów zimnej wojny i lepiej rozwinięta infrastruktura drogowa, kolejowa i związana z żeglugą śródlądową.

Dyskusja na pierwszej, zaplanowanej na środowe popołudnie sesji ministrów obrony będzie też częściowo poświęcona obecności wojsk na południowo-wschodniej flance Sojuszu, gdzie w Rumunii ma zostać utworzona międzynarodowa brygada. Rozmowy mają dotyczyć także cyberobrony oraz infrastruktury potrzebnej, by umożliwić wojskom szybkie poruszanie się po Europie. Ministrowie mają odnotować przygotowania do zmiany kierownictwa w tzw. szpicy NATO; z początkiem 2017 r. państwem wiodącym tego oddziału zostanie Wielka Brytania, która zajmie miejsce Hiszpanii.

Na środę wieczór zaplanowano roboczą kolację ministrów, na której tematem mają być działania, jakie NATO podejmuje na rzecz stabilizowania swojego otoczenia. W ubiegłym tygodniu nad Turcją odbył się pierwszy lot należącego do Sojuszu samolotu systemu ostrzegania i kontroli AWACS w ramach koalicji
przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Na szczycie w Warszawie NATO zdecydowało się przenieść szkolenie irackich oficerów z Jordanii do samego Iraku. Według najnowszych informacji proces ten ma się rozpocząć w styczniu 2017 r.

Ministrowie obrony NATO mają też zdecydować, jak odpowiedzieć na prośbę UE o wsparcie operacji unijnej operacji Sophia przeciwko przemytowi ludzi w centralnej części Morza Śródziemnego. Chodzi m.in. o wymianę informacji i wsparcie logistyczne (np. tankowanie okrętów na morzu). Obecnie NATO jest zaangażowane w morską operację związaną z napływem migrantów do Europy, ale na wodach między Grecją a Turcją. Na szczycie NATO w Warszawie przywódcy państw członkowskich zgodzili się rozpocząć nową operację na Morzu Śródziemnym pod kryptonimem Sea Guardian. Ostateczne decyzje w sprawie tej operacji mają - według Stoltenberga - zostać podjęte na rozpoczynającym się w środę spotkaniu ministrów obrony NATO.

W czwartek, w drugim dniu spotkania ministrów obrony NATO, ma odbyć się jedna sesja, poświęcona pogłębieniu współpracy z UE. Jak mówił we wtorek Stoltenberg, relacje między NATO a UE nigdy nie były bliższe, ale obie organizacje chcą robić więcej, m.in. w sprawie obrony przed zagrożeniami hybrydowymi i w cyberprzestrzeni, a także w kwestii bezpieczeństwa na morzach i ćwiczeń (w Warszawie zapadła decyzja, że NATO i UE będą prowadzić równoległe ćwiczenia). W dyskusji mają wziąć udział szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini oraz ministrowie obrony Szwecji i Finlandii, które są członkami UE i krajami partnerskimi NATO.

wkt/PAP

[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 2. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 3. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 4. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 5. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 6. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 7. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 8. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook