Jedynie prawda jest ciekawa


Decydenci unijni apelują o ściślejszą współpracę NATO i UE

13.12.2016

"NATO i UE powstały na gruzach II wojny światowej w jedynym celu: nie dopuścić do okropności kolejnej wojny w Europie" - piszą we wtorek w "Le Figaro" szefowie Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i NATO, apelując o pogłębienie współpracy dwóch organizacji.

"Mimo różnic NATO i UE uzupełniają się" - uważają Jean-Claude Juncker, Donald Tusk i Jens Stoltenberg. "Bezpieczeństwo gwarantowane przez NATO umożliwiło to, by UE stała się gwarancją pokoju, zamożności i współpracy gospodarczej na kontynencie" - tłumaczą. Po stwierdzeniu, że "we wciąż zmieniającym się świecie nie wystarcza autorytet moralny", autorzy artykułu przypominają wysiłki UE, w tym zaproponowany w ubiegłym miesiącu Europejski Fundusz Obrony, mające pobudzić inwestycje obronne w "celu zażegnywania zewnętrznych zagrożeń" i umożliwienia "adekwatnej odpowiedzi". "Potrzeba wspólnego działania - przekonują przywódcy UE i NATO - jest jak nigdy pilna i oczywista". 

"Stoimy wobec tych samych wyzwań" - konstatują autorzy, przypominając wspólne działania na Bałkanach, w Afganistanie i u wybrzeży Somali, "mające zapewnić spokój w sąsiednich regionach i w ten sposób chronić nasze kraje". "Obecnie wobec większego zagrożenia, musimy (jeszcze bardziej) zacieśnić naszą współpracę" - apelują Juncker, Tusk i Stoltenberg. 

Te nowe wyzwania to, według autorów artykułu, "wynikający z problemów w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie terroryzm, gotowa lekceważyć prawo międzynarodowe Rosja, kryzysy uchodźców i migrantów oraz cyberataki". Po wymienieniu "licznych dziedzin", w których zintensyfikowana została współpraca UE i NATO, Juncker, Tusk i Stoltenberg podkreślają, że "jest zgoda na połączenie wysiłków w dziedzinie ataków hybrydowych, jeśli ktokolwiek z nas padnie ofiarą takiego zagrożenia". Autorzy uznają cyberobronę za "nadzwyczaj ważną, gdyż w gospodarce tak zintegrowanej jak europejska atak na jedno państwo dotyka wszystkich jego sąsiadów". 

Wysoko oceniają też wspólne ćwiczenia, w których "jedni uczą się od drugich". Ponieważ nasze bezpieczeństwo często zależy od pokoju poza naszymi granicami, "pracujemy z krajami takimi jak Jordania, Tunezja, Maroko oraz Gruzja, Mołdawia i Ukraina (), aby pomóc im w umocnieniu ich instytucji i przeprowadzaniu reform" - wskazują trzej autorzy, po czym zaznaczają, że "ta współpraca z NATO jest zasadniczym elementem międzynarodowej strategii UE, mającej na celu stworzenie więzi z partnerami na całym świecie i ochronę obywateli na naszym terytorium". "Nasze wspólne wysiłki są o wiele skuteczniejsze niż suma indywidualnych działań" - podkreślają politycy. "Współpracując ściślej niż dotychczas, UE i NATO wnoszą zasadniczy wkład w dobrobyt i bezpieczeństwo milionów ludzi, których mamy bronić i którym mamy służyć" - piszą we wspólnym artykule.

kk/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 2. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 3. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 4. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 5. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 6. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook