Jedynie prawda jest ciekawa


Dalsze zatrzymania na Białorusi

26.03.2017

W stolicy Białorusi doszło w niedzielę do kolejnych zatrzymań uczestników spontanicznego protestu solidarności z osobami zatrzymanymi dzień wcześniej podczas akcji z okazji Dnia Wolności. Niezależne media informują o co najmniej 40 osobach- podaje portal TVP Info.


Po sobotnich masowych zatrzymaniach w związku z protestem z okazji Dnia Wolności, w niedzielę odbyła się akcja solidarności z poszkodowanymi osobami. Według relacji świadków, około południa na Placu Październikowym w centrum Mińska zebrało się kilkadziesiąt osób. Portal pisze, że milicja wezwała ich do rozejścia się, informując, że zgromadzenie jest nielegalne. Wobec braku reakcji, milicyjny OMON rozpoczął zatrzymania. Według Radia Swaboda zatrzymano co najmniej 40 osób.

Wczoraj siły porządkowe próbowały uniemożliwić pokojową manifestację, zatrzymując kilkaset osób. Różne dane mówią o liczbie od 700 do nawet 900 osób. Część z nich wypuszczono jeszcze w sobotę. TV Biełsat podaje, że w białoruskich miastach zbierają się wiece solidarności. Są bez flag i transprentów. -Przez najważniejsze białoruskie miasta miały dziś przejść Marsze Niedarmozjadów – przeciwko „podatkowi od bezrobotnych”. Zamiast nich zbierają się wiece solidarności z zatrzymanymi podczas pacyfikacji pokojowych obchodów Dnia Wolności w Mińsku--czytamy na portalu TV Biełsat.

Stacja podaje, że poczas mitingu w Bobrujsku milicja zatrzymała dziennikarzy Biełsatu Wiktara Masałowicza i Andreja Szobina, a także redaktora naczelnego Bobrujskiego Kuriera Anatola Sanacenkę. Z kolei w Brześciu milicja zamknęła centrum miasta. -Dziennikarz Aleś Lauczuk podaje, że zauważalna jest ogromna ilość milicjantów i „tajniaków”, przyjechało też dowództwo brzeskiej milicji. Ludzie w centrum miasta są legitymowani. Bez dokumentów nie można pójść do szpitala czy kościoła- czytamy.

-Korespondent przekazuje, że do dziś w areszcie siedzi brzeska aktywistka Palina Szarenda. Wczoraj jej syn miał urodziny, pani Palina wyszła na miasto kupić tort i została zatrzymana. Milicjanci wiedzą, że zatrzymana karmi piersą swoje niemowle, ale trzymają ją już ponad dobę. Będzie odpowiadać przed sądem z artykuły 17.1 (drobne akty wandalizmu)- dodaje Biełsat. Podobnie jest w innych miastach na Białorusi. -W Mińsku na Placu Październikowym zebrało sie kilkadziesiąt osób, które od razu zostały rozpędzone przez OMON. W tym monecie wiadomo o 24 zatrzymanych- napisano na portalu.

fot. [PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH]

 pc/TVP Info/TV Biełsat


Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 3. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 4. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 5. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 6. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 7. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 8. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook