Jedynie prawda jest ciekawa


Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

16.07.2018
justice16072018
Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

Artystkom przeszkadza wprowadzone w 2013 roku poprawka do tzw. city code czyli przepisów regulujących życie miasta. Paragraf 18-4 B stwierdza bowiem, że właściciel lub dzierżawca firmy nie ma prawa odmówić obsługi ze względu na płeć, rasę, wiek czy – i to jest tutaj najważniejsze – orientację seksualną klienta. Duka i Koski zajmują się głównie produkcją ręcznie kaligrafowanych zaproszeń i innych akcesoriów ślubnych i obawiają się, że te przepisy sprawią, że będą musiały tworzyć zaproszenia na wesela par homoseksualnych. Obydwie artystki zarzekają się jednak, że nie mają zamiaru odmówić obsługi klientowi, który jest homoseksualistą – nie chcą tylko być zmuszone do stworzenia czegoś, co będzie promowało homoseksualizm, tym samym naruszając ich wiarę lub ponieść poważne konsekwencje – do pół roku więzienia i 2500 dolarów kary za każdy dzień podczas którego przepisy są naruszane.

Uderzenie wyprzedzające

Wbrew informacjom podawanym przez część mediów Duka i Koski nie zostały o nic oskarżone. Wykorzystały za to charakterystyczny element amerykańskiego systemu prawnego jakim jest tzw. pre-enforcement challenge. W USA każdy przepis – od zarządzenia rady osiedla po uchwałę kongresu – i każde działanie władz wykonawczych muszą być zgodne z konstytucją, a prawo orzekania tej zgodności ma każdy sędzia. Jeżeli sąd uzna, że dany przepis jest niekonstytucyjny, to w jego jurysdykcji nie można nikogo ukarać za jego pomocą. Pre-enforcment challenge pozwala natomiast każdemu obywatelowi zaskarżyć do sądu przepis nawet, jeśli nie został jeszcze użyty przez władze przeciwko niemu. Oczywiście od wyroku sądu obie strony sporu mogą się odwołać i właśnie z tym mamy teraz do czynienia. Jeżeli sąd najwyższy Arizony uzna, że przepis z Phoenix jednak łamie ich wolność religijną, to nie tylko on przestanie obowiązywać, ale także wszystkie podobne przepisy antydyskryminacyjne przyjęte przez władze innych miast w tym stanie. Jeżeli natomiast któraś ze stron odwoła się dalej i kwestia legalności tego przepisu znajdzie się przed sądem najwyższym, to może powstać precedens dzięki któremu żadne przepisy antydyskryminacyjne w USA nie będą mogły zmuszać Chrześcijan i wyznawców innych religii do zachowań sprzecznych z ich wiarą.

Pozew, który artystki z Arizony złożyły dwa lata temu, nie jest jedynym tego typu. Współpracująca z nimi organizacja walcząca o wolność religijną, Aliance Defending Freedom (Stowarzyszenie Broniące Wolności) reprezentuje również artystów z innych stanów, w których obowiązują podobne przepisy antydyskryminacyjne, jak np. Kolorado, Wisconsin czy Minnesota. Tym samym szansa, że któraś z tych spraw znajdzie swój finał przed sądem najwyższym, znacząco wzrasta. Skądinąd taka taktyka została bezpośrednio pożyczona od licznych lewicowych organizacji walczących o „prawa człowieka”, które w ten sposób blokowały np. inicjatywy antyaborcyjne.

Piekarz nie stworzył precedensu

Wielu amerykańskich chrześcijan liczyło, że kwestię łamania ich wolności religijnej ostatecznie rozwiąże wyrok w sprawie słynnego już piekarza z Kolorado, który odmówił upieczenia tortu na homoseksualne wesele. Jednak kiedy sąd najwyższy wreszcie wydał wyrok w jego sprawie okazało się, że jest na tyle szczegółowy, że trudno będzie go wykorzystać jako precedens. W Waszyngtonie mówiono wtedy, że był to efekt kompromisu pomiędzy konserwatywnymi sędziami a sędziami o bardziej lewicowych poglądach i był to jedyny sposób, aby go udowodnić. Artystki z Arizony przekonały się jednak na własnej skórze o tym, dlaczego większość amerykańskiej prawicy uznała go za porażkę ich sprawy. Wyrok ten opierał się bowiem na tym, że urzędnicy walczący z dyskryminacją nie ukrywali wrogości wobec piekarza, co zdaniem sądu najwyższego sprawiło, że nie mogli być wobec niego obiektywni. Sąd apelacyjny Arizony uznał, że w wypadku artystek żadnej wrogości ze strony urzędników siłą rzeczy nie było, więc tamten wyrok nie ma żadnego przełożenia na ich skargę.

Założona przez nich sprawa, jak i pozostałe w których pomaga ADF, nie pozwolą już sędziom na podobny manewr i będą musieli podjąć jasną decyzję. Co ważniejsze sąd najwyższy będzie najprawdopodobniej obradował już w innym składzie niż kiedy rozpatrywał sprawę piekarza. Sędzia Kennedy, który był nominowany wprawdzie przez samego Reagana, ale często w sprawach ideologicznych stawał po stronie lewicy, odchodzi bowiem na emeryturę. Brett Kavanaugh, którego Trump wyznaczył na jego następcę, ma natomiast opinię twardego konserwatysty i konstytucjonalisty, więc w jego wypadku wyrok, który spodoba się Chrześcijanom, jest wielce prawdopodobny. Pozostaje oczywiście pytanie, czy Senatowi uda się potwierdzić jego wybór zanim sprawa artystek trafi na wokandę – a to może być najtrudniejsza walka, jaką przyjdzie stoczyć Trumpowi.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 2. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 3. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 4. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 5. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 6. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 7. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 8. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook