Jedynie prawda jest ciekawa


Czy warto współpracować z Chinami?

30.09.2012

W Kanadzie opinia publiczna żyje współpracą kanadyjsko-chińską. Czy korzyści przewyższają zagrożenie płynące z kontaktów z komunistycznym państwem? Na to pytanie inaczej odpowiada kanadyjski rząd oraz tamtejsze służby specjalne.

Rząd liczy, że dzięki współpracy z Pekinem będzie mógł rozpocząć współpracę z nowym partnerem – szybko rozwijającym się Państwem Środka oraz innymi krajami Azji. Obecnie głównym partnerem dla Kanady są Stany Zjednoczone.

Jednak władze Kanady mają problem. Chińczycy są bowiem coraz bardziej ekspansywni. Obecnie chcą wejść na rynek naftowy. China National Offshore Oil Co.(CNOOC) chce zakupić akcje kanadyjskiego Nexenu. Akcjonariusze kanadyjscy już wyrazili zgodę na tę transakcję, jednak zgodzić się na ten krok muszą również kanadyjskie władze.

Chińska firma to poważny gracz, a perspektywa jej wejścia na kanadyjski rynek obudziła wiele głosów krytycznych. Komentatorzy wskazują, że nie ma powodów, by wpuszczać Chińczyków na rynek w Kanadzie. Podobnego zdania jest większość Kanadyjczyków. Ostateczną decyzję ma podjąć rząd w najbliższych tygodniach.

Władze mają spory problem. Mają bowiem świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą wejście Chin na rynek kanadyjski. Mówią o tym również raporty kanadyjskich służb, wskazujące, że „kiedy zagraniczne firmy mające związki z obcymi agencjami wywiadu lub wrogimi państwami chcą uzyskać kontrolę nad strategicznymi sektorami kanadyjskiej gospodarki, może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa”.

Służby od lat alarmują władze, wskazując na rosnące zagrożenie penetracją chińską w Kanadzie.

Jednak z drugiej strony rząd Stephena Harpera uznał za swój priorytet, by zmienić sytuację gospodarczą Kanady, która powoduje, że najważniejszym partnerem gospodarczym Kanady są Stany Zjednoczone. Dla premiera współpraca z Pekinem może więc wydać się niezwykle obiecująca. Chiński rynek od lat się rozwija i uchodzi za przyszłościowy. Najbliższe tygodnie pokażą, czy na tyle przyszłościowy, by zgodzić się na zagrożenie chińską penetracją.

TK,PAP
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook