Jedynie prawda jest ciekawa


Czy Państwo Islamskie groziło Franciszkowi?

16.09.2015

O tym, że zatrzymano nastolatka planującego zamach, departament bezpieczeństwa wewnętrznego oraz FBI poinformowały w sierpniu.

Amerykańskie władze aresztowały w zeszłym miesiącu 15-latka, który miał planować - z inspiracji Państwa Islamskiego - atak na papieża Franciszka.

Franciszek ma odwiedzić Stany Zjednoczone w dniach 22 - 27 września. Będzie to jego pierwsza wizyta w tym kraju, a jej najważniejszym punktem ma być msza w Filadelfii dla 2 mln osób. Wcześniej papież odwiedzi Waszyngton i Nowy Jork. O tym, że zatrzymano nastolatka planującego zamach, departament bezpieczeństwa wewnętrznego oraz FBI poinformowały w sierpniu. Nie podano jednak wówczas, że to papież miał być celem.

Nastolatek był inspirowany przez Państwo Islamskie i poszukiwał możliwości przeprowadzenia ataku na terenie USA. Atak miał być przeprowadzony przez większą liczbę osób, z użyciem broni i materiałów wybuchowych, a celem miała być zagraniczna osobowość uczestnicząca w wydarzeniu dużej rangi” - podano w sierpniu.  Nastolatek uzyskał instrukcje dotyczące materiałów wybuchowych i przekazywał je dalej poprzez media społecznościowe.

Teraz stacja ABC News cytuje anonimowe źródło ujawniające, że „zagraniczną osobowością”, o której mówiło FBI w sierpniu, to właśnie papież Franciszek. 15-latek został aresztowany właśnie w pobliżu Filadelfii. Anglosaskie media podkreślają, że wizyta papieża w USA to wielkie wyzwanie dla sił bezpieczeństwa. Zarówno ze względu na napiętą globalnie sytuację, jak i z racji bezpośredniego stylu Franciszka.

Michael McCaul, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego Izby Reprezentantów, powiedział w niedzielę, że władze USA zlikwidowały zagrożenie skierowane przeciwko papieżowi, ale nie podał szczegółów.  Monitorujemy zagrożenia dotyczące papieża bardzo uważnie. Przerwaliśmy już jedną próbę - mówił McCaul.

Wspólne oświadczenie FBI i departamentu bezpieczeństwa wewnętrznego mówi, że przypadek zatrzymanego 15-latka pokazuje, że „część młodzieży jest podatna na przekaz płynący ze strony Państwa Islamskiego”. Źródła ABC twierdzą jednak, że chłopiec nie stanowił realnego zagrożenia, a jego palny miały charakter „aspitacyjny”. ABC dodaje, że pojawiają się także pytania dotyczące zdrowia psychicznego nastolatka. Mimo to został on formalnie oskarżony o udzielanie pomocy zagranicznej organizacji terrorystycznej, czyli Państwu Islamskiemu.

Skaj, ABC, Guardian

fot.PAP/EPA

Warto poczytać

 1. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 2. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 3. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 4. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 5. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 6. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 7. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 8. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook