Jedynie prawda jest ciekawa


Czy dowiemy się prawdy o JFK? Trump zapowiada publikację tajnych dokumentów

23.10.2017
jfk23102017
Czy dowiemy się prawdy o JFK? Trump zapowiada publikację tajnych dokumentów

Donald Trump zapowiedział, że wkrótce pozwoli na publikację tysięcy dotychczas tajnych dokumentów dotyczących zabójstwa Johna F. Kennedy'ego. Dokumenty mogą ujrzeć światło dzienne nawet za parę tygodni.

John Fitzgerald Kennedy był 35 prezydentem USA. 22 listopada 1963 roku został zastrzelony, gdy przejeżdżał samochodem przez Dallas, stolicę Teksasu. Miał 46 lat. 

Badająca zamach komisja pod przewodnictwem sędziego Warrena ustaliła, że sprawcą miał być Lee Harvey Oswald, były żołnierz i pracownik składnicy podręczników. To właśnie z tego miejsca padły strzały. Motywem sprawcy miały być jego skrajnie lewicowe poglądy. Sam Oswald nie stanął przed sądem, 2 dni po aresztowaniu został zastrzelony przez gangstera Jacka Ruby'ego. Ruby zeznał, że nie mógł pozwolić żyć komuś, kto popełnił tak straszną zbrodnię.

Wątpliwości

Niemal 900-stronicowy raport komisji Warrena od początku budził kontrowersje. Zwracano uwagę na to, że trafienie w ruchomy cel z okna składnicy wymagałoby świetnych umiejętności strzeleckich, podczas gdy Oswald w wojsku miał opinię kiepskiego strzelca. Wątpliwości budziło również stwierdzenie, że działał sam. Podważano także historię Ruby'ego, który upierał się, iż z własnej inicjatywy, przy świadkach, zastrzelił Oswalda. 

Przez lata kwestia zabójstwa JFK obrosła setkami, jeśli nie tysiącami, teorii spiskowych. Dlatego w 1992 roku Kongres uchwalił, że wszystkie dokumenty dotyczące tego zdarzenia, w tym te sporządzone przez FBI i CIA, zostaną zebrane, przejrzane i umieszczone w jednym archiwum, które następnie zostanie odtajnione po upływie 25 lat. Ten termin mija 26 października tego roku. Ostateczną decyzję o publikacji musi jednak podjąć prezydent. 

Szoku nie będzie

Większość dokumentów w tym archiwum już od dawna jest znana historykom. Nadal jednak ponad 32 tysiące dokumentów jest ocenzurowanych, a 3603, głównie stworzonych przez FBI i CIA, tajnych. Historyków szczególnie interesują dokumenty dotyczące wizyty Oswalda w Meksyku przed zamachem. Jego wizyta w ambasadzie ZSRR sprawiła, że amerykańskie służby objęły go inwigilacją – jednak dotyczące jej dokumenty nigdy nie trafiły do komisji Warrena. Większość historyków uważa, że CIA wiedziała o zagrożeniu, jakie stanowi Oswald, jednak nie udało im się powstrzymać zamachu. Ukrycie dokumentów przed komisją miało być próbą ukrycia własnej niekompetencji. 

Wątpliwe jednak, aby znalazły się w nich informacje, na jakie czekają fani teorii spiskowych. Historycy, którzy zbierali te dokumenty, zgodnie twierdzą, że nie ma w nich żadnych szokujących informacji. A CIA i FBI przyznały, że ich pracownicy dokonują przeglądu dokumentów przed publikacją, ale żadna z tych organizacji nie wystąpiła do Białego Domu o wstrzymanie ich ujawnienia. 

Wiktor Młynarz
 

Warto poczytać

 1. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 2. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 3. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 4. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 5. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 6. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 7. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 8. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook