Jedynie prawda jest ciekawa


Czy Clinton brała pieniądze z Moskwy?

17.10.2017

Po przegranej w wyborach prezydenckich Hillary Clinton oskarżała Donalda Trumpa o to, że pomogli mu Rosjanie. Jednak to ona może się wkrótce tłumaczyć z kontaktów z Kremlem – portal The Hill ujawnił, że FBI zebrało dowody w sprawie rzekomego przyjmowania łapówek od Rosjan, jednak nic z nimi nie zrobiło.

Chodzi tutaj o sprawę Uranium One. Ta kanadyjska firma miała umowę z rządem USA dzięki której mogła eksploatować amerykańskie złoża uranu. W 2010 roku zaczął ją wykupywać Rosatom – rosyjska państwowa firma zajmująca się energią atomową, zarówno w zastosowaniach cywilnych i wojskowych. Rząd USA wyraził wtedy zgodę na dalszą współpracę z UO, którą Rosjanie przejęli ostatecznie w 2013 roku. Tym samym przejęli również kontrolę nad ponad 20% amerykańskiego uranu. 

Biznes po rosyjsku

Jak się okazuje FBI już w 2009 roku miała wątpliwości co do uczciwości Rosjan. Ich agenci zinfiltrowali rosyjski przemysł atomowy i ustalili, że Rosjanie korumpowali przedstawicieli amerykańskiego przemysłu nuklearnego. Wszystko to miało się dziać za zgodą czołowych rosyjskich polityków, liczących na dywidendy z Rosatomu. Agentom udało się także ustalić, że Rosatom przeznaczył miliony dolarów na wpłaty na rzecz fundacji Clintonów. Hillary w tamtym czasie była sekretarzem stanu – jej departament był jednym z najważniejszych w procesie podejmowania decyzji o przedłużeniu współpracy z UO.

Nie wiadomo kto służył jako pośrednik w przekazaniu rosyjskich pieniędzy, ale wiele wskazuje, że mógł nim być prezes Uranium One, który wpłacił fundacji 2,35 miliona dolarów – czego Hillary nie zgłosiła prezydentowi Obamie, chociaż jako aktywny urzędnik administracji była do tego zobowiązana. Niedługi potem Bill Clinton został zaproszony na wykład do Moskwy, za który zainkasował pół miliona dolarów honorarium. Pieniądze te pochodziły z powiązanego z Kremlem banku inwestycyjnego, który inwestował w akcje UO.

Według informacji The Hill Departament Sprawiedliwości nie poinformował o informacjach zdobytych przez FBI kongresu ani prezydenta – przez co umowa pomiędzy Rosatomem a rządem USA doszła do skutku. Zamiast tego rozpoczął swoje śledztwo w tej sprawie, które trwało niemal cztery lata. Nie ujawnili tych wątpliwości także wtedy, kiedy amerykańska firma zajmująca się wzbogacaniem uranu USEC podpisała umowę z Tenex, jedną z firm-córek Rosatomu, umowę na dostawy uranu dla amerykańskich elektrowni atomowych. Tenex przed tą umową mógł sprzedawać USA jedynie uran pochodzący z reaktorów wycofywanych ze służby okrętów atomowych i bomb – w ramach programu Megawaty za Megatony.

Eric Holder, który w tamtym czasie był prokuratorem generalnym – czyli szefem departamentu sprawiedliwości – także zasiadał w komisji, która podjęła decyzję o współpracy z Rosneftem. Nie wiadomo czy poinformował innych członków komisji o wątpliwościach FBI i prowadzonym przez jego departament śledztwie. Jednak nawet gdyby o nich wiedzieli – to podpisanie umowy zapewne zablokowałby kongres. Gdyby tylko departament sprawiedliwości ujawnił, że są jakiekolwiek wątpliwości co do uczciwości Rosjan.

Znajome nazwiska

Sprawa jednak sięga głębiej. Wadim Mikerin, szef moskiewskiego oddziału Tenex, przyjechał do USA w 2010 roku. Na miejscu zajął się – oprócz otwierania kolejnej filii swojej firmy – korupcją. Konkretnie oferował amerykańskim biznesmenom pomoc w zdobyciu kontraktów w zamian za wpłaty na konto w jednym z rajów podatkowych. Pieniądze te miały trafiać do kieszeni rosyjskich polityków.

Postępowanie Mikerina udało się FBI odkryć dzięki świadkowi – biznesmenowi, któremu zaproponowano taką umowę. Pod kontrolą agentów zaczął przekazywać Rosjaninowi pieniądze już w 2009 roku. Śledztwo było nadzorowane przez Roda Rosensteina i Andrew McCabe'a. Obaj zajmują nadal ważne miejsca w administracji Trumpa.

Śledztwo w sprawie Mikerina rozpoczął Robert Mueller – który obecnie prowadzi dochodzenie w sprawie rzekomej ingerencji Rosjan w wybory prezydenckie. Zamknął je natomiast w  2015 roku James Comey – zwolniony przez Trumpa szef FBI. O Comeyu zrobiło się głośno, gdy na specjalnie zwołanej konferencji prasowej najpierw potwierdził wszystkie zarzuty, jakie stawiano Clinton w sprawie jej serwera mailowego, a potem, pomimo tego, zasugerował, że Departament Sprawiedliwości nie powinien rozpoczynać dochodzenia. Ówczesna prokurator generalna Lynch skorzystała z tej kuriozalnej rady i Hillary udało się uniknąć odpowiedzialności.

Mikerin został aresztowany w 2014 roku. Jednak sprawa jego aresztowania nie została przez FBI nagłośniona, a postawione mu zarzuty korupcji pochodzą z lat 2011 i 2012 – już po zawarciu umowy z UO. Podczas procesu nie ruszono również tematu jego współpracy z amerykańskimi firmami, które wpłacały pieniądze Fundacji – chociaż FBI wiedziała, że taka współpraca mogła mieć miejsce.

Fundacja Clintonów od dawna wzbudza kontrowersje. Wiele osób uważa, że wpłaty na działalność dobroczynną od przedstawicieli wielkiego biznesu i obcych rządów to tak naprawdę zakamuflowane łapówki. Jeżeli amerykański wymiar sprawiedliwości na nowo podejmie śledztwo w sprawie UO, to być może te plotki znajdą potwierdzenie. A to może spowodować prawdziwe trzęsienie ziemi na Kapitolu.

Wiktor Młynarz   

Warto poczytać

 1. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 2. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 3. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 4. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 5. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 6. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 7. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 8. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook