Jedynie prawda jest ciekawa


Członkowie ISIS zatrzymani w Niemczech. Planowali zamach!

21.11.2017
terror21112017
Członkowie ISIS zatrzymani w Niemczech. Planowali zamach!

Niemiecka policja zatrzymała sześciu członków ISIS, którzy planowali przeprowadzić atak terrorystyczny na jarmark bożonarodzeniowy w Essen. Cała szóstka przybyła do Niemiec w 2014 i 2015 roku jako uchodźcy z Syrii.

W skoordynowanej akcji policji wzięło udział ponad 500 funkcjonariuszy. Dokonali niemal równoczesnego nalotu na mieszkania podejrzanych w czterech miastach: Hannowerze, Lipsku, Kassel i Essen. Zatrzymani mają pomiędzy 20 i 28 lat i przybyli do Niemiec wraz z falą uchodźców z Syrii w 2014 i 2015 roku.

Zatrzymani planowali dokonać zamachu na jarmark świąteczny. Mieli go zaatakować równocześnie, wykorzystując broń palną i materiały wybuchowe. Niemieckie media podają, że celem był jarmark w Essen, jednak władze nie potwierdziły jeszcze tej informacji. Stwierdziły tylko, że islamiści nie zdążyli jeszcze zakończyć przygotowań. Wszystkie inne informacje, łącznie z nazwiskami zatrzymanych, są nadal tajne – policja twierdzi, że nie może ich ujawnić dla dobra śledztwa.

To już kolejny sukces niemieckiej policji. W zeszłym miesiącu zatrzymali syryjskiego nastolatka, który planował zbudowanie bomby i użycie jej do przeprowadzenia zamachu. Nadal jednak częściej im się nie udaje zapobiec atakowi. W 2015 roku z rąk terrorystów zginęło 51 osób, rok później już 117. 2017 nie zapowiada się spokojniej, chociaż daleko mu do rekordowego roku 1986, kiedy to z rąk terrorystów związanych z niemiecką lewicą życie straciło aż 276 osób.

Jarmarki świąteczne są bardzo popularną tradycją w Niemczech. Ich popularność terroryści wykorzystali w zeszłym roku, kiedy to Anis Amri, imigrant z Tunezji, zabił polskiego kierowcę i wykorzystał jego ciężarówkę w zamachu na jarmark w Berlinie, w którym zginęło 12 osób. W tym roku władze Niemiec starają się nie dopuścić do takiego zdarzenia. Jednym ze środków jest instalacja betonowych klocków, które uniemożliwiają wjazd samochodem na teren jarmarku, zwanych ironicznie "dankemerkelami". Ostatnia akcja niemieckiej policji pokazuje jednak, że takie działanie może nie wystarczyć do zapewnienia Niemcom bezpieczeństwa.  

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 2. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 3. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 4. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 5. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 6. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook