Jedynie prawda jest ciekawa


Czeski eks-premier z immunitetem

17.07.2013

Ostry zakręt w czeskiej aferze korupcyjnej. Prokurator prowadzący postępowanie wycofał wniosek o uchylenie immunitetu b. premierowi Neczasowi; w przeddzień sąd polecił zwolnić z aresztu trzech deputowanych z partii Neczasa, zarzuty prokuratury uznał za nieuzasadnione.

- W tej sytuacji debata na temat uchylenia immunitetu Petra Neczasa jest bezprzedmiotowa - oznajmił dziennikarzom lider opozycyjnej Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD) Bohuslav Sobotka.

Parlamentarna komisja regulaminowa i spraw poselskich miała rozpatrzeć w środę ewentualne uchylenie immunitetu Petra Neczasa. Prokuratura zarzucała mu bowiem, że dopuścił się korupcji, obiecując trzem posłom swojego ugrupowania (Obywatelskiej Partii Demokratycznej - OSD) korzyści majątkowe.

Petr Tluchorz, Ivan Fuksa i Marek Sznajdr, zatrzymani w ramach rozległej akcji policyjnej pod zarzutem korupcji, zrzekli się w roku 2012 swoich mandatów (z ramienia ODS) w zamian za propozycję objęcia posad w gospodarce państwowej. Tym samym "uratowali" rząd Petra Neczasa przed utratą większości parlamentarnej.

Aresztowani odwołali się jednak do Sądu Najwyższego. Ten orzekł, że mogą wyjść na wolność, ponieważ rozmowy w sprawie złożenia przez nich mandatów toczyły się w czasie, kiedy chronił ich immunitet. Ponadto - zdaniem Sądu - nie można karać deputowanego za działalność polegającą na "akceptowaniu bieżących, politycznych kompromisów w ramach koalicji czy ugrupowań politycznych".

W tej sytuacji prokurator Ivan Isztvan uznał, że występowanie do komisji immunitetowej w sprawie Petra Neczasa nie ma sensu. W wywiadzie udzielonym czeskiej telewizji publicznej Isztvan zastrzegł jednak, że orzeczenie Sądu Najwyższego wymaga interpretacji, ponieważ nie jest jasne, czy immunitet poselski rozciąga się również na negocjacje polityczne poza parlamentem. Dlatego prokuratura zażąda szczegółowego uzasadnienia wtorkowego werdyktu.

Były premier Peter Neczas zorganizował z kolei konferencję prasową apelując do minister sprawiedliwości Marii Beneszovej o odebranie prokuraturze w Ołomuńcu prowadzenia postępowania w sprawie afery korupcyjnej. Premier podkreślił, że nie czuje się winny, ponieważ między nim a deputowanymi ODS nie doszło do żadnej umowy w sprawie wymiany mandatów za intratne stanowiska państwowe.

Do prokuratora Ivana Isztvana zaapelował, że "jeśli jest człowiekiem honoru, powinien podać się do dymisji". Isztvan apel Neczasa odrzucił.

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook