Jedynie prawda jest ciekawa


Czesi wiedzieli o zamachowcu z Paryża

20.11.2015

Praga zapewnia, że przekazała Paryżowi informacje o terroryście, który podróżuje do Francji.

Czeskie służby zawczasu zdobyły informacje o konkretnym dżihadyście, który podróżował przez Pragę, i bezzwłocznie, a nawet "ponadstandardowo" przekazały je partnerom - oświadczył w piątek dziennikarzom w Brukseli czeski minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec.

Zapowiedział jednocześnie, że dokumenty na ten temat zamierza przekazać swemu francuskiemu odpowiednikowi Bernardowi Cazeneuve w kuluarach rozpoczynającego się właśnie spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej.

"Jest to konkretna osoba, o której mamy konkretne dane. I bardzo chętnie bym je za kilka miesięcy opublikował, by było jasne, że czeskie organy bezpieczeństwa nie są ślepe i głuche" - zaznaczył Chovanec.

Cazeneuve potwierdził w czwartek na konferencji prasowej doniesienia francuskich mediów, że jeden z francuskich dżihadystów zeznał w trakcie przesłuchiwania go w sierpniu po powrocie z Syrii do Francji, iż domniemany organizator niedawnych paryskich zamachów Abdelhamid Abbaoud doradził mu podróżowanie przez Pragę w celu uniknięcia demaskacji. Według Chovanca czeskie służby dysponują informacjami na temat poruszania się właśnie tej osoby.

Z Abbaoudem miał powiązania także dżihadysta, którego aresztowano w lipcu w Stambule, gdy próbował wsiąść do samolotu do Pragi z fałszywym szwedzkim  paszportem.

Chovanec wykluczył możliwość, by terroryści lub ich wspólnicy mogli przedostawać się przez czeskie terytorium "niezauważeni". Wyjaśnił, że osoby te wychwycono, a informacje o nich przekazano nie tylko Francji, ale także innemu państwu europejskiemu, przez które podróżowały. "Czeskie organy bezpieczeństwa nie mają się czego wstydzić" - podkreślił minister.

O przejeżdżaniu dżihadystów przez Czechy mówił jeszcze w czwartek czeski premier Bohuslav Sobotka. "Za pośrednictwem naszych służb wywiadowczych uzyskaliśmy wskazania, że Praga względnie Republika Czeska wykorzystywane są jako miejsce tranzytu, ale nie jest to bynajmniej kwestia samej Republiki Czeskiej" - powiedział.

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 3. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 4. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 5. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 6. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 7. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook