Jedynie prawda jest ciekawa


Czesi ramię w ramię z Polską: nie przyjmiemy uchodźców

15.12.2017
MorawieckiBabis15122017
Czesi ramię w ramię z Polską: nie przyjmiemy uchodźców

Czeskie media publikują wypowiedź premiera Andreja Babisza, który po szczycie UE oznajmił, że nie zaakceptuje "dyktatu" dotyczącego tego, kto ma w jego kraju mieszkać lub pracować. "Chcemy sami o tym decydować" - dodał Babisz, przytoczony przez CTK.

Babisz ocenił dyskusję liderów krajów Unii Europejskiej na temat migracji jako "gorącą". - Niektórzy byli dosyć agresywni - powiedział premier o zamkniętej, nieformalnej debacie. Wysłannik portalu Aktualne.cz napisał jednak, że zdaniem innych uczestników szczytu temperatura dyskusji nie odbiegała od normy.

Relacjonując czwartkowe, wieczorne spotkanie unijnych przywódców reporter dziennika "Hospodarske Noviny" uznał, że "Babisz wypowiadał się pojednawczo".

Premier powtórzył, że Praga przeciwna jest przyjmowaniu obowiązkowych kwot imigrantów. - Jednocześnie powiedział, że Czechy zgodnie z duchem europejskich tradycji humanitarnych uważają, że osoby uciekające przed poważnym zagrożeniem zasługują na pomoc - napisał dziennikarz "HN".

Zwrócił też uwagę, że podczas kampanii wyborczej przed październikowymi wyborami parlamentarnymi, które wygrała partia ANO obecnego premiera, Babisz twierdził, że większość migrantów szuka jedynie lepszego życia i żadne niebezpieczeństwo im nie grozi.

Korespondent dziennika "Dnes" swoją relację ze szczytu UE zatytułował "Babisz w Brukseli. Kwoty - nie" i zwrócił uwagę, że kraje Grupy Wyszehradzkiej dążą do tego, by proponowane zmiany w prawie azylowym, zakładające wprowadzenie obowiązkowych kwot jedynie w sytuacjach kryzysowych, były przyjmowane przez unijnych liderów jednomyślnie. Ocenił też, że "Czechy i inne kraje Wyszehradu ze swoim oporem wobec kwot wcale jeszcze nie wygrały".

Przytoczył również negatywne reakcje przywódców "starej Unii" na list przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, krytycznie oceniający wprowadzony przed dwoma laty obowiązkowy system przyjmowania uchodźców.

Korespondent Czeskiej Telewizji zwrócił uwagę, że przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zakłada możliwość zadecydowania o zmianach w prawie azylowym przez głosowanie, a więc decyzja mogłaby zostać przyjęta kwalifikowaną większością głosów.

"Hospodarskie Noviny" dotarły do dokumentu, z którego wynika, że za taka formą decydowania o kwotach i obowiązku przyjmowania uchodźców mają opowiadać się Niemcy i Belgia.

- W takim przypadku Babisz musiałby zgromadzić wystarczającą liczbę sojuszników, aby Czechy mogły zablokować system kwotowy - podkreślają "HN".

Na budowanie takiej koalicji zwracają uwagę także inni dziennikarze komentujący szczyt w Brukseli. - W związku z Brexitem zmienią się warunki głosowania w UE i przede wszystkim Polska zyska na znaczeniu. Kraje starej Europy muszą znaleźć sposób na to, by nie stracić twarzy i nie rozzłościć sojusznika. Najpewniej najpierw doczekamy się zmiany terminologii. Kwoty nie będą nazywane kwotami, później będą nieobowiązujące, a na koniec zmienią się w coś innego, bardziej do przyjęcia. Tak się buduje Europę - napisał komentator dziennika "Lidove Noviny".

PAP
Fot: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL

Warto poczytać

 1. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 2. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 3. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 4. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 5. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 6. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook