Jedynie prawda jest ciekawa


Czesi kładą tamę rosyjskiej propagandzie

21.10.2016

Czeski rząd powołał specjalny zespół do przeciwdziałania kampanii dezinformacji i ofensywie propagandowej, jaką Rosja prowadzi na terytorium Czech - podaje w piątek "Guardian", cytując szefa MSW Czech Milana Chovanca.

 -Czeski kontrwywiad poinformował we wrześniu, że Rosja prowadzi w Czechach "wojnę informacyjną" za pomocą "agentów propagandy", a celem tych działań jest zdestabilizowanie kraju- pisze brytyjski dziennik.

I dodaje: -Chovanec, który wraz z szefem Komitetu Wojskowego NATO, czeskim generałem Petrem Pavlem wystąpił na konferencji poświęconej komunikacji strategicznej, powiedział, że w jego resorcie powstaje 20-osobowy zespół mający za zadanie walkę z rosyjską propagandą w sferze publicznej, mediach i serwisach społecznościowych oraz szkolenie polityków w kwestiach dotyczących postępowania wobec kampanii dezinformacji- relacjonuje "Guardian".

Według służb kontrwywiadu Moskwa uruchomiła w Czechach "całą sieć agentów i grup zajmujących się propagandą i rozpowszechnianiem fałszywych danych oraz informacji oczerniających Unię Europejską, Ukrainę i NATO" - podało w piątek finansowane przez Kongres USA Radio Swoboda. W środę czeskie władze poinformowały, że w Pradze aresztowano domniemanego rosyjskiego hakera oskarżonego o organizowanie cyberataków na USA. 

Według informacji "Guardiana" Rosjanie stworzyli kilkadziesiąt czeskich portali służących ich celom propagandowym. "Guardian" zwraca też uwagę, że według sondaży, na które powołał się Chovanec, jedna czwarta Czechów wierzy w informacje pochodzące z "alternatywnych" portali informacyjnych. Brytyjski dziennik przypomina też, że o ile Praga generalnie podziela stanowisko UE wobec Rosji, to jednak inne nastawienie manifestuje prezydent Czech Miłosz Zeman. Wzywał on wielokrotnie do zniesienia sankcji gospodarczych, nałożonych przez Zachód na Rosję za jej rolę w kryzysie ukraińskim.

Przed działaniami Rosji obliczonymi na destabilizację wybranych krajów i osłabianie UE ostrzegły ostatnio Amerykańskie Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CIS) oraz bułgarskie Centrum Badań nad Demokracją. Ośrodki te przygotowały raport, z którego wynika, że Rosja nasiliła nieoficjalne działania, by móc wpływać na rządy krajów Europy Wschodniej, dyskredytować zachodni model liberalnej demokracji i podkopać transatlantyckie więzi.

Wkrótce po publikacji tego raportu przedstawiciel władz amerykańskich oznajmił w wywiadzie dla Reutera, że "Rosjanie podejmują działania mające na celu odzyskanie strefy wpływów w Europie Wschodniej, którą zdaniem Putina Moskwa niesłusznie utraciła, a także podkopanie NATO i UE i ich demokratycznych podstaw". Wśród wrogich działań podejmowanych przez Rosję wymienił on łapówki, propagandę, dezinformację, zamachy na krytyków Kremla podejmowane w kraju i zagranicą oraz wykorzystywanie internetu do dyskredytowania przeciwników i osłabiania zachodnich instytucji.


fot.[You Tube]


pc/PAP

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook