Jedynie prawda jest ciekawa


Czeczenia: Zatrzymywani są uczniowie podejrzani o związki z IS

13.03.2017

W Czeczenii z powodu podejrzeń o związki z Państwem Islamskim (IS) zatrzymywani są nawet uczniowie.

- W Czeczenii z powodu podejrzeń o związki z Państwem Islamskim (IS) zatrzymywani są nawet uczniowie; liczba zatrzymań dowodzi, że "zaraza" rozprzestrzenia się, a metody siłowe okazują się mało skuteczne - pisze w poniedziałek niezależna "Nowaja Gazieta".

Rosyjski dziennik podaje, że w zeszłym tygodniu w Czeczenii zaczęto zwalniać osoby zatrzymane w trakcie dużych operacji policyjnych w grudniu i styczniu. Wśród tych zatrzymanych mniejszość stanowili sprawcy ataków zbrojnych na funkcjonariuszy policji. Większość zaś została zatrzymana z powodu podejrzeń o związki z IS. Gazeta zastrzega, że po to, by stać się podejrzanym, wystarczyło nawet dyskutować na temat wydarzeń w Syrii.

Według "Nowej Gaziety" znaczna część zatrzymanych to osoby, które brały udział w zamkniętych czatach internetowych, prowadzonych np. na najpopularniejszym obecnie w Czeczenii komunikatorze WhatsApp. Podczas operacji policyjnych najpierw ludziom odbierano smartfony, a analiza kontaktów i korespondencji na komunikatorach prowadziła do dalszych zatrzymań. Duża część zatrzymanych to uczniowie działających w Czeczenii szkół religijnych. Niemałą część stanowiły dzieci policjantów i urzędników, a więc pochodzące z zamożnych rodzin czeczeńskich - relacjonuje gazeta. Zastrzega, że ujęci zostali również ludzie, którzy rzeczywiście próbowali przedostać się do Syrii.

Powołując się na źródła gazeta podaje, że ogółem w ciągu półtora miesiąca zatrzymano w Czeczenii około 200 mieszkańców. Operacja ta rozpoczęła się 17 grudnia zeszłego roku, gdy grupa młodych ludzi - według śledztwa, związanych z IS - napadła w Groznym na policjantów.

"Z masowych zatrzymań w ostatnich miesiącach wynika niepocieszający wniosek: +temat syryjski+ nie tylko pozostaje dla mieszkańców Czeczenii aktualny, rośnie też jego audytorium wśród całkiem młodych Czeczenów" - zauważa gazeta.

Jej zdaniem edukacja muzułmańska, która rozpoczyna się dziś w Czeczenii wcześniej niż świecka może budzić zainteresowanie najpierw religijną stroną konfliktu w Syrii, a potem jego innymi aspektami. Następnie internet pozwala na zaspokojenie tego zainteresowania. Gazeta podkreśla, że podczas zatrzymań na przełomie roku "po raz pierwszy ostre środki prewencyjne zastosowano nawet wobec niepełnoletnich, uczęszczających do islamskich instytucji oświatowych, jakich mnóstwo pojawiło się w republice w ostatnich latach".

Gazeta pisze też o rozpowszechnionej w Czeczenii praktyce - jakikolwiek przedstawiciel władz może mieszkańcowi (a także dziennikarzowi z Rosji czy zagranicy) odebrać smartfon czy inny gadżet elektroniczny i zażądać haseł dostępu do wszystkich kont. "Dla mieszkańców republiki stało się to takim codziennym rytuałem, jak kontrola prawa jazdy" - pisze "Nowaja Gazieta".

[fot. youtube.com]

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po terytorium Państwa Islamskiego by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 3. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 4. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 5. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 6. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 7. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook