Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnogóra: proces w sprawie spisku odroczony

20.07.2017

Toczący się w Czarnogórze proces w sprawie spisku, który miał doprowadzić do objęcia władzy przez opozycję i wstrzymania integracji tego państwa z NATO, został w czwartek odroczony do września na skutek wniosku obrony o wymianę prowadzącego sprawę prokuratora.

Do tego czasu prokurator generalny ma zbadać zasadność zastrzeżeń obrony wobec oskarżyciela i jego zespołu. Obrona zarzuca specjalnemu prokuratorowi Milivoje Katniciowi i jego zespołowi upartyjnienie oraz wprowadzanie do procesu elementów zakłócających go.

Czternastu oskarżonym, wśród których są dwaj przywódcy czarnogórskiej opozycji i dwaj sądzeni w trybie zaocznym Rosjanie, zarzuca się "utworzenie organizacji przestępczej". W przypadku obu Rosjan rozszerzono to jeszcze o terroryzm. Procesowi towarzyszy w Czarnogórze, byłej republice Jugosławii, znaczny rozgłos i jest on transmitowany na żywo przez tamtejszą państwową telewizję.

Według aktu oskarżenia spiskowcy planowali zajęcie w październiku 2016 roku parlamentu, zamordowanie ówczesnego premiera Milo Djukanovicia i zainstalowanie nowej prorosyjskiej władzy w celu udaremnienia wejścia Czarnogóry do NATO. Obaj Rosjanie - wydalony z Polski w 2014 roku wraz z grupą rosyjskich dyplomatów ówczesny attache wojskowy ambasady Rosji w Warszawie Eduard Szyszmakow vel Szyrokow oraz Władimir Popow - mieli jako agenci rosyjskich tajnych służb koordynować przeprowadzenie zamachu z terenu sąsiedniej Serbii. Andrija Mandić, jeden z dwóch oskarżonych przywódców opozycyjnych, oświadczył w środę, że chodzi tutaj o "zainscenizowany proces polityczny".

Rosja, która jest zdecydowanie przeciwna ekspansji NATO w Europie, wielokrotnie zaprzeczała, jakoby uczestniczyła w przygotowaniach do zamachu stanu w Czarnogórze. Niemniej w otwarty sposób wspiera opozycyjne ugrupowania w tym kraju.

Senat USA zaaprobował 28 marca miażdżącą przewagą głosów 97 do dwóch przyjęcie Czarnogóry do NATO wskazując tym samym, że Waszyngton będzie się przeciwstawiać staraniom Moskwy o zwiększenie jej wpływów w Europie. 11 kwietnia prezydent USA Donald Trump podpisał ratyfikację zmian w traktacie waszyngtońskim umożliwiających członkostwo Czarnogóry w NATO.

28 kwietnia parlament Czarnogóry ratyfikował traktat akcesyjny i 5 czerwca kraj ten stał się oficjalnie 29. państwem członkowskim NATO.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po terytorium Państwa Islamskiego by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 5. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 6. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 7. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook