Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki o Tusku: "Być może decyzja o wyborze na szefa RE zostanie przełożona"

09.03.2017

" Scenariusza wyboru Tuska na szefa RE nie możemy wykluczać, ale byłoby to pogwałcenie zasady, która obowiązuje od ćwierć wieku, że kandydat musi mieć poparcie własnego kraju" - powiedział Ryszard Czarnecki wiceszef Parlamentu Europejskiego na łamach TVP Info.

"Gdyby kandydat polskiego rządu został zgłoszony dwa miesiące wcześniej, to zostałby poddany olbrzymiemu grillowaniu, to byłaby ostrzejsza walka niż jest teraz" - podkreślił w TVP Info wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki.

Europoseł PiS podkreślił, że dzisiejsza decyzja o wyborze przewodniczącego Rady Europejskiej może zostać przełożona. "Zobaczymy czy decyzja dzisiaj zapadnie, może będzie przełożona" - mówił. 

Nie chciał jednak zdradzić, jaki plan ma polski rząd, gdyby jednak próbowano przeforsować Donalda Tuska. "Możemy mówić o wielu wariantach" - zaznaczył.

Co jednak, kiedy przewodniczącym RE zostanie Tusk?
"Takiego scenariusza nie możemy wykluczać, ale byłoby to pogwałcenie zasady, która obowiązuje od ćwierć wieku, że kandydat musi mieć poparcie własnego kraju" - podkreślił.

Czarnecki przypomniał, że Tusk był za przyjmowaniem do Polski uchodźców.
Tusk we wrześniu 2015 roku opowiedział się za kwotami uchodźców, a dosłownie po kilku tygodniach namówił premier Kopacz, aby przyjęła 12 tys uchodźców - mówił.

Wiceprzewodniczący podkreślił, że karanie państw za nieprzyjmowanie uchodźców nie jest ideą, która umarła śmiercią naturalną. "W zeszłym tygodniu grecki komisarz ponownie wystąpił z inicjatywą karania państw członkowskich za nie przyjmowanie migrantów" - poinformował.


Czarnecki potwierdził, że Merkel obecnie forsuje Tuska, ale zdradził również, że nie zawsze tak było.
"W zeszłym roku propozycja była zupełnie inna. Pod koniec zeszłego roku, jesienią pani kanclerz Merkel, co było elementem pewnego szerszego układu politycznego z socjalistami niemieckimi, zdecydowała się wstępnie na poparcie (kandydatury) na szefa Rady Europejskiej, kosztem Donalda Tuska, Wernera Faymanna - dwukrotnego Kanclerza Austrii, socjalisty" - mówił.


kk/MW/TVP INFO

Warto poczytać

 1. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 2. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 3. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 4. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 5. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 6. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 7. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 8. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook