Jedynie prawda jest ciekawa


Cywilizacja śmierci w natarciu: Belgowie poddali eutanazji kolejną dwójkę dzieci.

30.07.2018
1270dzieciotko2222
Cywilizacja śmierci w natarciu: Belgowie poddali eutanazji kolejną dwójkę dzieci.

Zwolennicy legalizacji eutanazji twierdzą często, że nie ma w niej nic moralnie nagannego i pozwala jedynie zakończyć życie śmiertelnie chorym, nie mającym żadnych nadziei na wyzdrowienie, bez zbędnego cierpienia. Ostatni raport belgijskiej Federalnej Komisji Kontroli i Oceny Eutanazji – rządowej organizacji nadzorującej wszystkie sprawy związane z eutanazją – pokazuje, że nie zawsze tak jest. I że w latach 2016-17, które obejmuje, dokonano eutanazji kolejnej dwójki dzieci – dziewięcio- i jedenastolatka.

Eutanazja została zalegalizowana w Belgii w maju 2002 roku. Od tego czasu rocznie dokonuje się coraz większej liczby „zabiegów”. W 2013 roku belgijski parlament podjął kontrowersyjną decyzję o tym, aby pozwolić na eutanazję także dzieciom. Po burzliwej dyskusji dodano do dotychczasowych warunków – takich, jak śmiertelna choroba i ból – konieczność udowodnienia, że dziecko jest świadome czym jest eutanazja i opinii psychologa, że jest wystarczająco dorosłe, żeby zrozumieć jej konsekwencje. Pierwszym niepełnoletnim, który poddał się eutanazji, był śmiertelnie chory siedemnastolatek w 2016 roku.

Nowy raport pokazuje, że w zeszłym roku dołączyły do niego dwa kolejne przypadki. Szokujący jest w nich szczególnie wiek pacjentów – dziewięć i jedenaście lat. Belgijska ustawa wymaga, że niepełnoletni pacjent chcący się poddać eutanazji musi rozumieć konsekwencje tej decyzji, i o ile w wypadku siedemnastolatka można było uwierzyć, że wiedział na co się decyduje, o tyle wymaganie od dziewięciolatka – zwłaszcza chorego na guzy mózgu – zrozumienia konsekwencji śmierci wydaje się niemożliwością. Raport stwierdza jednak, że o ile na szczęście takie przypadki są rzadkie, to rozszerzenie prawa do eutanazji na dzieci było dobrym pomysłem.

Śmierć tych dzieci nie jest jedyną szokującą statystyką z tego raportu. Większość osób, które poddały się w dwóch ostatnich latach eutanazji, cierpiała na raka, ale po raz kolejny wzrosła liczba osób, które jako powód podały tzw. polipatologię, czyli cierpienie na kilka różnych, nie związanych ze sobą chorób, które razem czynią życie niemożliwym. W większości z 444 spraw ta kombinacja to choroby typu demencja, bóle stawów, pogorszenie wzroku i słuchu i tym podobne. Innymi słowy – starość. Belgijscy lekarze znaleźli sposób na obejście w wypadku osób starszych zastrzeżenia, że chcący poddać się eutanazji musi być śmiertelnie chory i cierpieć ból poprzez połączenie zwykłych, związanych z wiekiem schorzeń w jedną chorobę. Dodatkowo wyszło na jaw, że poddano eutanazji 77 Belgów, którzy byli chorzy psychicznie. Otwarte pozostaje pytanie czy odbyło się to zgodnie z przepisami – jednak w kraju, w którym zezwolono na eutanazję transwestycie, który nie był zadowolony z efektu operacji zmiany płci i odczuwał z tego powodu „nieznośne cierpienie psychiczne” wątpliwe jest, że ktoś je zada.

Wiktor Młynarz, za lifenews.com, fot. PDWarto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 3. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 4. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 5. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 6. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 7. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 8. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook