Jedynie prawda jest ciekawa


Cypryjczycy oczekują gwarancji

23.03.2013

Coraz więcej emocji wśród cypryjskiego społeczeństwa. W sobotę kilka tysięcy pracowników cypryjskich banków protestowało grożąc strajkiem, jeśli władze kraju, które prowadzą wyścig z czasem, by ratować banki, nie zagwarantują im przyszłości.

Według AFP tłum wyruszył spod siedziby Cypryjskiego Związku Pracowników Banków (ETYK) i udał się pod pałac prezydencki. Następnie demonstranci przeszli pod ministerstwo finansów. Choć atmosfera była napięta, nie odnotowano incydentów.

"Jeśli nie zagwarantujecie bezpieczeństwa naszym funduszom emerytalnym, rozpoczniemy strajk we wtorek" - mówił przewodniczący ETYK Loizos Hadgikostis. W tym dniu zamknięte od początku bieżącego tygodnia banki mają zostać ponownie otwarte.

Hadgikostis zapowiedział też, że w niedzielę odbędzie się większa manifestacja, w której wezmą udział nie tylko pracownicy banków, ale "wszyscy Cypryjczycy".

Uczestnicy sobotniej demonstracji mówili, że obawiają się utraty pracy, jeśli kraj zbankrutuje lub jeśli dojdzie do restrukturyzacji banków. Nieśli transparenty z hasłami: "Ręce precz od funduszy emerytalnych", "Nie dla bankructwa Cypru", "Pozwólcie nam marzyć".

"Protestujemy, by ratować nasze miejsca pracy i nasze fundusze emerytalne. To nasi europejscy przyjaciele doprowadzili do takiej sytuacji" - powiedział pracownik jednego z banków, Petros.

Rząd Cypru musi do poniedziałku wygospodarować 5,8 mld euro, by otrzymać pomoc finansową w wysokości 10 mld euro od strefy euro i MFW, co pozwoli zapobiec załamaniu sektora bankowego na wyspie. Jeśli do tego czasu Cypr nie przygotuje wiarygodnego planu ratowania banków, Europejski Bank Centralny odetnie finansowanie dla banku centralnego wyspy, który zapewnia płynność dwóm największym i najbardziej zagrożonym upadkiem pożyczkodawcom - Bank of Cyprus i Laiki Popular Bank. Oznaczałoby to de facto ich upadek.

W sobotę minister finansów Michalis Sarris powiadomił, że Cypr rozważa nałożenie 25-procentowego podatku od depozytów przekraczających 100 tys. euro zdeponowanych w Bank of Cyprus. Wyraził nadzieję, że pakiet zmian będzie do końca dnia gotowy, by mógł go zatwierdzić parlament Cypru. Jednak przedstawiciele administracji w parlamencie zapewnili, że na sobotę nie zaplanowano żadnych debat ani głosowań.

W rozmowie z dziennikarzami Sarris powiedział, że "znaczący postęp" dokonał się podczas negocjacji w Nikozji z przedstawicielami Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, czyli tzw. trojki.

W piątek parlament przyjął pakiet ustaw m.in. o utworzeniu funduszu solidarnościowego, opartegom.in. na funduszach emerytalnych, a także o uporządkowanej restrukturyzacji zadłużonych banków, na mocy której rząd może podzielić je na "dobre" i "złe". 

Według źródeł w Brukseli nowe prawo najprawdopodobniej zostanie w pierwszej kolejności zastosowane do Laiki Popular Bank oraz Bank of Cyprus. Ma powstać nowy bank oparty na zdrowych aktywach obu tych instytucji.

Sam Laiki Popular Bank zatrudnia na Cyprze ponad 8 tys. osób, czyli 1 proc. mieszkańców wyspy.

TK,PAP
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 2. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 3. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 4. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 5. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 6. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook