Jedynie prawda jest ciekawa


CSU odrzuciła polityczny islam

05.11.2016

Na rok przed wyborami do Bundestagu współrządząca w Niemczech bawarska CSU przyjęła nowy program, w którym postuluje wbrew stanowisku kanclerz Angeli Merkel ograniczenie liczby imigrantów. Delegaci wezwali do walik z lewicą i odrzucili polityczny islam.

Uchwalony jednogłośnie w sobotę na zjeździe w Monachium nowy program konserwatywnej partii nosi tytuł "Porządek" i zawiera postulat silnego państwa zdolnego do stawienia czoła wyzwaniom "w czasach wielkiej niepewności i chaosu", będących następstwem kryzysu migracyjnego, globalizacji, cyfryzacji i zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego.

CSU opowiada się za obroną chrześcijańsko-zachodnich wartości. Partia domaga się od wszystkich osób, które przebywają na terenie Niemiec, uznania dominującej w Niemczech kultury. Bawarscy chadecy odrzucają wielokulturowość, islamskie ubiory kobiece w rodzaju burki, małżeństwa dzieci, tworzenie pomieszczeń modlitewnych w budynkach publicznych i budowę zbyt wysokich minaretów. Autorzy programu podkreślają, że przedmiotem krytyki jest "polityczny islam", a nie islam jako religia, ani tym bardziej wyznawcy tej religii.

W swoim programie CSU wskazuje na "front ludowy" - sojusz SPD z Lewicą i Zielonymi - jako swojego głównego politycznego przeciwnika w przyszłorocznej kampanii wyborczej. Socjaldemokraci, którzy obecnie są koalicjantami CDU i CSU, sondują możliwość takiego sojuszu, który pozwoliłby na odsunięcie Merkel od władzy.

W zakończonym w sobotę zjeździe po raz pierwszy od objęcia szefostwa CDU w 2000 roku nie uczestniczyła Angela Merkel.

Powodem nieobecności Merkel - niemieckiej kanclerz i szefowej "siostrzanej" partii CDU - jest spór o politykę migracyjną rządu. CSU ostro krytykowała jako zbyt liberalną politykę wobec uchodźców kierowanego przez Merkel rządu, domagając się ustalenia limitu w wysokości 200 tys. imigrantów rocznie. Merkel zdecydowanie odrzuca ten postulat, uważając, że byłby niezgodny z niemiecką konstytucją i międzynarodowymi zobowiązaniami Berlina.

Podczas zeszłorocznego zjazdu CSU doszło do skandalu. Szef CSU, premier Bawarii Horst Seehofer publicznie skrytykował Merkel, wytykając jej błędy w obecności wszystkich delegatów. Incydent został uznany za upokorzenie Merkel. Aby uniknąć podobnego zgrzytu, Seehofer i Merkel postanowili, że w tym roku Merkel nie przyjedzie na zjazd CSU, a Seehofer nie weźmie udziału w kongresie CDU na początku grudnia w Essen.

Niemieckie media podkreślają, że to pierwsza taka sytuacja w powojennej historii RFN. CDU i CSU tworzą w Bundestagu wspólny klub parlamentarny. CSU ogranicza swoją działalność do Bawarii, a CDU działa w pozostałych 15 krajach związkowych - landach.

Podczas zjazdu Seehofer zabiegał o załagodzenie sporu między obu partiami. Wniosek o wycofanie przez CSU poparcia dla Merkel jako kandydatki na urząd kanclerza, gdyby zdecydowała się na kolejną reelekcję, przepadł podczas głosowania. Poparło go tylko 16 z 900 delegatów na zjazd.

CSU rządzi samodzielnie w Bawarii. Na poziomie całego kraju tworzy wraz z CDU i SPD od 2013 roku koalicję będącą podstawą rządu kanclerz Merkel.

wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/RAINER JENSEN]

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 3. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 4. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 5. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 6. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 7. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 8. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook