Jedynie prawda jest ciekawa


Coraz mniej imigrantów na Węgrzech

19.12.2016

O sytuacji informuje doradca premiera Viktora Orbana.

Imigracja na Węgry spowolniła w 2016 r. w porównaniu z rokiem ubiegłym - oświadczył w poniedziałek doradca premiera Viktora Orbana ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Gyoergy Bakondi na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Do 5 lipca bieżącego roku na Węgry przybyło 17 800 nielegalnych imigrantów, a po tym terminie udaremniono próbę przedostania się do kraju 9700 osób. W 2016 r. przyjęto 29 200 wniosków o przyznanie statusu uchodźcy, przede wszystkim od obywateli Afganistanu, Syryjczyków, Pakistańczyków, Irakijczyków i Irańczyków. 427 osób objęto ochroną, a w przypadku 4360 wnioski odrzucono.

Według Bakondiego spadek presji imigracyjnej wynika z zamknięcia bałkańskiego szlaku napływu uchodźców, z porozumienia między Unią Europejską i Turcją oraz z obrony zastosowanej przez państwa narodowe.

W marcu szefowie państw i rządów krajów unijnych zatwierdzili porozumienie z Turcją, na mocy którego wszyscy imigranci, którzy nielegalnie przedostawali się do Grecji, są odsyłani z powrotem do Turcji. W zamian za ich przyjmowanie UE zgodziła się m.in. na odmrożenie rozmów akcesyjnych z Turcją, a także zniesienie wiz unijnych dla obywateli tego kraju.

Jak podkreślił Bakondi, granicy Węgier broni w tej chwili około 20 tys. policjantów i 6 tys. żołnierzy. Według niego zainicjowane i wprowadzone przez Węgry posunięcia - w tym zaostrzenie kontroli granicy oraz postawienie ogrodzenia granicznego - są coraz powszechniej akceptowane.

Zaznaczył, że jednocześnie powstała skomplikowana sytuacja w Grecji i Włoszech, które z krajów tranzytowych stały się państwami docelowymi imigrantów z powodu posunięć granicznych okolicznych państw. Podkreślił, że do obu krajów przybyło około 318 tys. osób, podczas gdy do Niemiec - gdzie w zeszłym roku napłynęło około miliona osób - tylko 305 tys.

W zeszłym roku Węgry wzniosły wzdłuż granicy z Serbią i Chorwacją ogrodzenie. Premier Viktor Orban w sierpniu br. zapowiedział, że obok niego powstanie nowe, które będzie w stanie zatrzymać nawet kilkaset osób naraz. Nowe ogrodzenie na granicy z Serbią zaczęto budować w październiku.

Jednocześnie Węgry wzmocniły ochronę granicy. Od 5 lipca imigranci, zatrzymani w pasie 8 km od granicy z Serbią i Chorwacją, są transportowani do najbliższego przejścia znajdującego się w ogrodzeniu granicznym i kierowani do strefy przejściowej. Przy tym zapowiedziano oddelegowanie dodatkowych 3 tys. policjantów do ochrony granicy.

W ubiegłym roku na terytorium Węgier przedostało się do momentu zamknięcia granicy z Chorwacją i Serbią ponad 378 tys. migrantów.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

mly/PAP

fot. [Wikmedia Commons]

Warto poczytać

 1. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 2. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 3. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 4. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 5. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 6. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 7. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 8. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook