Jedynie prawda jest ciekawa


Co dalej z medalem dla Karskiego?

22.09.2012

W czerwcu prezydent USA Barack Obama wręczył pośmiertnie prof. Janowi Karskiemu, najważniejsze amerykańskie odznaczenie cywilne Prezydencki Medal Wolności. Teraz zamiast w muzeum w Łodzi, medal wisi w… MSZ.

Na wręczenie medalu dla Karskiego pojechał do Białego Domu Adam Rotfeld. Nie przeszła zgłaszana wcześniej kandydatura noblisty Elie Wiesela, bliskiego przyjaciela. Nie zaproszono też dr Wiesławy Kozielewska-Trzaska, bratanicy Karskiego (nazwisko rodowe: Kozielewski) i jego córki chrzestnej. Polskie władze zignorowały panią doktor, choć Amerykanie pytali o pozostałych członków rodziny a jak powiedział człowiek mi dobrze znający sprawę, „mejle w tej sprawie wysyłano na prywatną skrzynkę ministra Sikorskiego”. Jak zauważyła niedawno pani doktor, przy okazji medalu „nie zabrakło w orszaku wielu innych pragnących pokazywać się”.

Można powiedzieć typowy stosunek władzy do maluczkich. Ale jest też kwestia medalu, bądź co bądź wielkiego symbolu uznania Amerykanów dla człowieka, kuriera Państwa Podziemnego, który jako pierwszy wywiózł z okupowanej przez Niemców Europy naoczną wiedzę o Holocauście. Jak napisał niedawno „Dziennik Wschodni „ odznaczenie wisi w Ministerstwie Spraw Zagranicznych… nad salą konferencyjną, jakby miał świadczyć o kolejnych, wielkich sukcesach obecnej dyplomacji.

Według bratanicy Karskiego, właściwym miejscem ekspozycji powinno być gabinet  poświęcony pamięci emisariusza w Muzeum Historii Miasta Łodzi, jego rodzinnym mieście. Znajduje się tam większość pamiątek przekazanych na mocy testamentu z 1998 r. jak order Orła Białego, medal „Sprawiedliwi wśród narodów świata” czy oryginalny paszport z jakim podróżował Karski.

Trzynastego czerwca  br. dr Wiesławy Kozielewska-Trzaska napisała do premiera Donalda Tuska list w tej sprawie:

Szanowny Panie Premierze

Bardzo proszę, by zechciał Pan objąć swoją pieczą wszystkie państwowe działania związane z uczczeniem pamięci mego Ś.P. Stryja Jana Kozielewskiego, znanego jako Jan Karski.

Mam świadomość wagi międzynarodowej wszystkiego, co się w tej sprawie uczyni. Niestety, popełniono już szereg błędów, jak wiadomo nawet na najwyższym szczeblu. Trzeba więc zrobić wszystko, by następne działania były przemyślane i miały uporządkowany charakter.

Jestem członkiem bliskiej rodziny Profesora, która – jak doniosły media – rzekomo już nie żyje. Ja, Wiesława Kozielewska-Trzaska (bratanica), jego stryjeczna siostra Jadwiga Lenoch-Bukowska, moja kuzynka Edwarda Natkańska z Burawskich stanowczo protestujemy przeciwko temu, żeby odznaczenie pośmiertnie nadane Stryjowi przez prezydenta USA, Baracka Obamę, było przechowywane w ukryciu – szafie lub magazynie – do czasu wybudowania Muzeum Historii Polski.

Uważamy, że Medal Wolności powinien zostać jak najszybciej pokazany Polakom. Za najwłaściwsze miejsce ekspozycji uważamy otwarty w 1999 r. pod patronatem mojego Stryja gabinet poświęcony Jego pamięci. Gabinet ten mieści się w Muzeum Historii Miasta Łodzi, czyli w rodzinnym mieście Kozielewskich.
To właśnie decyzją Ś.P. Stryja do łódzkiego muzeum trafiły: medal Instytutu Yad Vashem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, Order Orła Białego oraz kilkaset pamiątkowych przedmiotów i dokumentów.

Proszę Pana Premiera o rozważenie przytoczonych argumentów i podjęcie stosownej decyzji.

Z poważaniem
Wiesława Kozielewska-Trzaska

Minęły trzy miesiące bez żadnej odpowiedzi, tak więc bratanica prof. Karskiego napisała drugi list, tym razem do Prezydenta RP. Warto aby medal pojechał do Łodzi, gdzie znajduje się większość pamiątek po Karskim, tym wielkim bohaterze Polski Podziemnej.

Paweł Burdzy z Chicago
[fot. P. Burdzy]

Warto poczytać

 1. 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

 2. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 3. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 4. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 5. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 6. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 7. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 8. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook