Jedynie prawda jest ciekawa


Clinton z poparciem gubernatora Kalifornii

01.06.2016

Czołowa kandydatka Partii Demokratycznej do prezydentury Hillary Clinton uzyskała we wtorek poparcie demokratycznego gubernatora Kalifornii Jerry'ego Browna przed kluczowymi prawyborami w tym stanie 7 czerwca. Clinton zapewniła, że dąży do jedności Partii Demokratycznej.

Poparcie Browna zapewnia Clinton - jak zauważają komentatorzy - przychylność praktycznie każdego demokratycznego polityka w "Złotym stanie", jak nazywana jest Kalifornia. W opublikowanym oświadczeniu Brown nie wezwał - co prawda - rywala Clinton, senatora ze stanu Vermont Berniego Sandersa do wycofania się z rywalizacji, ale wskazał, że przewaga Clinton jest "nie do przezwyciężenia", bowiem oddało na nią głosy ponad 3 mln osób więcej niż na Sandersa. "To nie jest czas aby Demokraci walczyli między sobą. Wybory powszechne już się zaczęły" - głosi oświadczenie. 

Clinton przygotowuje się do prawyborów w Kalifornii i kilku innych stanach mając praktycznie zapewnioną nominację prezydencką z ramienia swojej partii; brakuje jej zaledwie głosów 71 delegatów. Równocześnie chce zadać ostateczny cios kampanii Sandersa. Jednak Sanders nie daje za wygraną. Wygłasza płomienne przemówienia na wiecach organizowanych w różnych częściach stanu i opłaca liczne spoty wyborcze w mediach twierdząc, że wciąż ma szanse na nominację. Zdają to potwierdzać ostatnie sondaże poparcia, według których przewaga Clinton nad Sandersem wśród wyborców w Kalifornii i w innych stanach topnieje i ich wskaźniki poparcia są obecnie prawie wyrównane. 

Oczekuje się, że Clinton zapewni sobie nominację jeszcze przed zakończeniem głosowania w Kalifornii, ale jej ewentualna przegrana w tym stanie byłaby dla niej dotkliwą porażką prestiżową. Zachęciłaby ponadto Sandersa do prowadzenia kampanii aż do krajowej konwencji Demokratów w lipcu. Porażka w Kalifornii, stanie w którym Clinton zwyciężyła podczas prawyborów w 2008 r. w rywalizacji z ówczesnym senatorem Barackiem Obamą, zadałaby również cios zdolności Clinton do zjednoczenia Partii Demokratycznej w ostatecznym starciu z Republikanami w listopadzie. 

We wtorek Clinton zapewniła w wywiadzie dla CNN, że jej sztab wyborczy pozostaje w kontakcie ze sztabem Sandersa, z którym prowadzi rozmowy o zjednoczeniu Partii Demokratycznej za jednym kandydatem. Kontakty te mają być bardziej intensywne po prawyborach 7 czerwca. "Bez wątpienia uczynię wszystko co w mojej mocy aby zjednoczyć Partię Demokratyczną" - powiedziała Clinton we wspomnianym wywiadzie. Dodała, że zarówno ona jak i Sanders zamierzają dołożyć wszelkich starań aby 8 listopada zapobiec zwycięstwu republikańskiego kandydata Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. Jak poinformował jej sztab, poczynając od czwartku Clinton będzie prowadzić końcowy etap intensywnej kampanii w Kalifornii adresowany głównie do mniejszości etnicznych - Amerykanów pochodzenia latynoskiego, azjatyckiego i Afroamerykanów.

kk/PAP

[fot. YouTube/TheEllenShow]

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook