Jedynie prawda jest ciekawa


Ciężkie walki w Syrii

24.03.2012

Syryjskie siły rządowe przystąpiły w sobotę do szturmu na miasto Sarakib na północnym zachodzie kraju, ale napotkały na opór ze strony powstańców - informują działacze praw człowieka. Wojsko ostrzelało też będącą w rękach rebeliantów dzielnicę miasta Hims.

Armia weszła do Sarakib, które od wielu miesięcy jest w rękach powstańców, od północy. W centrum miasta trwają walki między wojskiem a powstańcami, którzy zniszczyli tam czołg i trzy transportery opancerzone - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

- Wielu mieszkańców ucieka z Sarakib - powiedział szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman. - Ludzie opuszczali miasto już od jakiegoś czasu, ale po dzisiejszych atakach proces ten się nasilił - dodał.

Lokalne komitety koordynacyjne do walki z reżimem prezydenta Baszara el-Asada poinformowały, że do miasta autobusami przyjechali też prorządowi snajperzy, czyli członkowie milicji szabiha, i przedstawiciele sił bezpieczeństwa w cywilu. Przeprowadzają oni ataki i zatrzymują ludzi.

Wojska rządowe ostrzelały też od wczesnych godzin rannych sobotę serią z moździerzy gęsto zaludnioną dzielnicę Chaldija w Hims, przygotowując się najpewniej do szturmu - poinformował działacz Obserwatorium.

Lokalne komitety zamieściły na swej stronie na Facebooku film wideo, na którym widać dym unoszący się nad dzielnicą mieszkaniową Chaldija. Ta jedna z największych dzielnic Hims od miesięcy jest pod kontrolą powstańców.

Według Obserwatorium w całym kraju w sobotę zginęło 10 osób. Z szacunków lokalnych komitetów wynika, że ofiar było 15.

Z kolei Hims jest sceną najcięższych walk w trwającym już rok antyprezydenckim powstaniu. Bastion rebeliantów, jakim była dzielnica Baba Amro, siły rządowe rozgromiły 1 marca.

Według szacunków ONZ w wyniku tłumienia antyprezydenckich wystąpień przez siły rządowe oraz starć z dezerterami z armii zginęło co najmniej 8 tys. ludzi. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka od połowy marca 2011 r. w wyniku rewolty zginęło już ponad 9 tys. osób.

PAP
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 4. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 5. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 6. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 7. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 8. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook