Jedynie prawda jest ciekawa


Chrześcijański chłopiec zginie, bo obraził Koran

23.08.2017

Mimo licznych deklaracji imamów i muftich, islam nie ma zbyt wiele wspólnego z miłosierdziem. Doświadczył tego 18-letni Pakistańczyk Asif Massih, który został aresztowany za zbezczeszczenie Koranu. W świetle prawa, jego zachowanie jest traktowane jak bluźnierstwo, a za to w islamie grozi śmierć.

Massih jest członkiem mniejszościowej pakistańskiej wspólnoty chrześcijańskiej i w swojej lokalnej społeczności nie raz dawał przykład głębokiego przywiązania do religii Chrystusa. Jego postawa nie spodobała się miejscowym muzułmanom, którzy zarzucili mu kradzież Koranu z sanktuarium w wiosce Jam Kayk Chattha i spalenie w nim kilku stron. 12 sierpnia nastolatek został zatrzymany i osadzony w areszcie. Po wstępnym przesłuchaniu miał przyznać się do winy.

Jak podaje agencja AFP, w krótkim czasie, pod budynkiem zebrało się kilkaset osób domagających się od władz wydania chłopca i natychmiastowego wymierzenia mu kary. Można się spodziewać, że w wyniku linczu Asif zostałby na miejscu ukamienowany. 

Jeżeli 18-latek trafi przed sąd i zostanie skazany na mocy Artykułu 295 pakistańskiego kodeksu karnego, to najprawdopodobniej i tak czeka go kara śmierci. W myśl surowego prawa znieważenie świętej księgi muzułmanów karane jest śmiercią. Tylko w ciągu ostatnich 27 lat w Pakistanie za ten rodzaj bluźnierstwa zginęło 71 osób – część została skazana prawomocnymi wyrokami, część „osądzona przez tłum?”. Według telewizji  Al Jazeera obecnie w Pakistanie aż 40 osób  jest osadzonych ze względu na bluźnierstwo – część odsiaduje karę, inni dopiero czekaja na rozprawę. 

Warto poczytać

 1. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 2. Salvini-13062018 13.08.2018

  Aquarius ze 140 imigrantami na Morzu Śródziemnym. Salvini: Jednostka nie zobaczy żadnego włoskiego portu

  Rząd Włoch apeluje do Wielkiej Brytanii, by wzięła na siebie odpowiedzialność za statek organizacji pozarządowych z ponad 140 migrantami uratowanymi na Morzu Śródziemnym. Jednostki Aquarius pod banderą Gibraltaru władze Włoch nie wpuszczają do swoich portów.

 3. trump13082018 13.08.2018

  Biały dom na podsłuchu? Była doradczyni Trumpa ujawnia nagrania

  Była doradczyni prezydenta Donalda Trumpa, Omarosa Manigault Newman ujawniła w niedzielę mediom, że potajemnie nagrywała swe rozmowy w Białym Domu. Nagrała m.in. rozmowę, podczas której została zwolniona przez szefa kancelarii prezydenta.

 4. prezkoreii13082018 13.08.2018

  Formalny koniec wojny koreańskiej coraz bliżej? W wrześniu szczyt przywódców obu Korei w Pjongjangu

  Kolejny szczyt przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem odbędzie się we wrześniu w Pjongjangu - uzgodniły w poniedziałek delegacje obu krajów n spotkaniu w granicznej wsi Panmundżom. Nie ogłoszono konkretnej daty tego szczytu.

 5. 1270beldumas 12.08.2018

  Brał udział w rzezi Belgów. Teraz szuka w Belgii...azylu.

  Major Bernard Ntuyahaga, skazany na dwadzieścia lat więzienia za pomoc w morderstwie 10 belgijskich żołnierzy, miał złożyć aplikację o przyznanie azylu w Belgii. Wyciek informacji o tym do mediów wzbudził furię rodzin ofiar i belgijskiego społeczeństwa

 6. 1270sywilnoas 12.08.2018

  Duży sukces polskiej dyplomacji. Sojusz polsko-litewski coraz mocniejszy. Widać to po takich gestach

  Litewskie MSZ zezwoliło swym pracownikom na oryginalną, niezlituanizowaną formę zapisu imienia i nazwiska w resortowych adresach mailowych - poinformowała w niedzielę polska rozgłośnia w Wilnie Radio Znad Wilii.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook